Zyxel sosyal sorumluluk projesi kapsamında Aydın Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu

Ağ teknoloji alanına uçtan uca çözümler sunan Zyxel, “Türkiye’nin Yeni Nesil Ağ Mühendis Kızları Sosyal Sorumluluk Projesi” kapsamında Aydın Üniversitesi öğrencileri ile buluştu. Zyxel sosyal sorumluluk projesi Aydın Üniversitesi gototechno

Aydın Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı, Mühendislik Fakültesi ve İletişim Fakültesi öğrencilerle bir araya gelen Zyxel Türkiye Channel Head Tuğba Şişik, gençlere yeni nesil meslekler hakkında bilgi verdi. Şişik, dünya genelinde ağ teknolojileri ve teknoloji iletişim uzmanlığı alanında yetişmiş işgücü açığını olduğunun altını çizerek, gençlere bu alanda kariyer yapmaları yönünde çağrıda bulundu.

Bilişimci Kızlarımızın Sayısı Artsın!

Bilişim sektöründe ciddi anlamda kadın istihdamı sorunu olduğuna da dikkat çeken Şişik, “Türkiye’de özelikle yazılım mühendisliği alanında çalışan kadın sayısı oldukça az. Oysa bu sektörün daha çok bayan mühendise ve daha çok bilişimci kızımıza ihtiyacı var” dedi.
“Teknik eğitim veren ve mühendis yetiştiren üniversitelerimize de bu konuda çok büyük görevler düşüyor” şeklinde konuşan Şişik konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Zyxel Türkiye olarak bu projeye gönül verdik. İstanbul’daki çeşitli devlet ve özel üniversitelere ek olarak liseler ile irtibata geçtik. Kariyer koçluğu programımız ve sosyal sorumluluk projemiz kapsamında sene sonuna kadar seminer vermeye ve gençlerle buluşmaya devam edeceğiz. Bugün Aydın Üniversitesi olarak bizi okulunuzda ağırladığınız için teşekkür ederim. Amacımız gençleri hem yeni meslekler hakkında bilgilendirmek hem de sektördeki cesur yürekli kadın mühendislerin ve bilişimci kızlarımızın sayısını artırmak.”

Yapay Zeka Mühendisleri En az Yılda 300.000 Dolar Kazanıyor

“Çinli Teknoloji devi Tencent tarafından hazırlanan bir rapor, önümüzdeki yıllarda yapay zeka alanındaki iş gücü ihtiyacındaki artışın altını çiziyor” diyen Şişik, Tencent Araştırma Enstitüsü tarafından derlenen araştırmaya verilerini şu sözlerle özetledi:

“Dünya genelinde sadece 300.000 yapay zeka araştırmacı ve uygulayıcısı var. Ancak sektör milyonlarca uzmana ihtiyaç duyuyor. Dünyanın dört bir yanındaki teknoloji devleri, yapay zeka mühendisi pozisyonu için yüksek maaş taleplerinden şikayet ediyor. Tecrübeli uzmanlarının maaşları ise yıllık, milyon dolarlar ile ölçülüyor.”

Zyxel sosyal sorumluluk projesi Aydın Üniversitesi gototechno