Yıldız Holding, Hz. Peygamber’in Veda Haccı Hutbeleri Hat ve Tezhip Koleksiyonu’nu dijital ortamda sanatseverlerle buluşturuyor

Her yıl Ramazan ayının manevi iklimine uygun olarak özel bir sergiye ev sahipliği yapan Yıldız Holding, bu sene Hz. Peygamber’in Veda Haccı Hutbeleri Hat ve Tezhip Koleksiyonu’nu Türkiye Milli Kültür Vakfı (TMKV) iş birliğiyle dijital ortamda sanatseverlerle buluşturuyor. Yıldız Holding Hz Peygamber Veda Haccı Hutbeleri

Her yıl Ramazan ayını geleneksel sanat sergileriyle karşılayan Yıldız Holding, bu yıl Türkiye Milli Kültür Vakfı’nın (TMKV) hat koleksiyonunun seçkin örneklerinden biri olan “Hz. Peygamber’in Veda Haccı Hutbeleri” sergisini dijital ortamda ziyarete açtı. Sergiye aynı zamanda Yıldız Holding’in ve TMKV’nin sosyal medya hesaplarından da ulaşılabiliyor.

Bu yıl da Ramazan ayının manevi iklimine uygun, özel bir koleksiyonu sanatseverlerle buluşturduklarını ifade eden Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ülker sergiyle ilgili şunları söyledi: ”Gerek çağdaş dönem sanat eserlerini gerekse toplumsal belleğimizde iz bırakan geleneksel sanatımızın en nadide örneklerini toplumumuzla buluşturmayı önemsiyor, bu alanda kıymetli etkinliklere ev sahipliği yapıyoruz. Bu geleneğimizi, Ramazan ayında TMKV’nin hat koleksiyonunun seçkin örneklerinden biri olan, ‘Hz. Peygamber’in Veda Haccı Hutbeleri Hat ve Tezhip Sergisi’ ile sürdürüyoruz. Bu sene COVID-19 salgını nedeniyle sergimizi dijital ortama taşıdık.

Eserler bu devrin kültürel değerlerinin bir şahidi

Veda Haccı Hutbeleri’nin Hz. Peygamber’in insanlığa hitaben gerçekleştirdiği son beyanlarından olduğunu ve bu evrensel ifadelerin vakfımızın kuruluşunun 50. yılı şerefine hat ve tezhiple tezyin edildiğini belirten Türkiye Milli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Salih Tuğ şöyle konuştu: ”Veda Haccı Hutbeleri’ni konu alan yaklaşık 50 adet hat eseri, dönemi yansıtacak sanatçılara yazdırmak, tezyin etmek ve bu kültürü hem Türkiye’de hem de uluslararası sanat camiasında daha çok tanıtmak, ayrıca bu kutsal beyanları yaymak çok önemlidir. Eserlerdeki metinler, hadis hocası Doç. Dr. Halit Özkan tarafından bir yılı aşkın bir sürede Hz. Peygamber’in Veda Haccı Hutbeleri ana metinlerinden istifadeyle Türkçeye tercüme edildi.”

Yıldız Holding Hz Peygamber Veda Haccı Hutbeleri