Yeni geliştirilen sanal gerçeklik medikal eğitim uygulaması LIFE hayat kurtaracak mı?

Yeni geliştirilen sanal gerçeklik medikal eğitim uygulaması LIFE, HTC VIVE Focus Plus kullanarak hayat kurtarmaları için doktorları ve hemşireleri eğitiyor. HTC ve Oxford Üniversitesi LIFE uygulaması HTC VIVE Focus Plus

Kenya’daki KEMRI-Wellcome Güven Araştırma Programı (KWTRP), Oxford Üniversitesi’ndeki doktorlar, hemşireler, araştırmacılar ile HTC’nin desteğiyle geliştirilen Acil Durumlarda Hayat Kurtarıcı Eğitim (LIFE) sanal gerçeklik medikal eğitim platformu resmi olarak duyuruldu.

LIFE projesi, Davos’taki Dünya Ekonomik Forumu’nda HTC VIVE tarafından desteklenen “VR for Impact” girişiminin hibe alıcısı olarak seçildi.

LIFE’ın sanal gerçeklik versiyonu, Nisan’da yayınlanan akıllı telefon versiyonunun izinden gidiyor. Platform beta sürümünde uygulamayı kullanan binlerce sağlık çalışanıyla birlikte kapsamlı bir biçimde test edildi.

Projeye katılan ve COINN’de LIFE hakkında konuşan KWTRP hemşiresi Conrad Wanyama şunları söyledi:

“LIFE’ı geliştirirken insanı merkeze koyan bir tasarım yaklaşımı izledik. Bu tür acil durumlarla başa çıkmak zorunda kalan hemşireler ve doktorlarla yakın çalışarak uygulamanın birçok erken sürümünü test etmelerine izin verdik.”

Sistemi deneyen hemşirelerin, deneyimin inanılmaz derecede gerçekçi olduğunu belirttiklerini ifade eden KWTRP’de doktora öğrencisi olan Naomi Muinga, “3D sanal bir hastaneye girip nefes almayan ve hayatını kurtarmak için belirli adımların uygulanması gereken yeni doğmuş bir bebeği yeniden canlandırma pratiği yapabiliyorlar” dedi.

HTC ve Oxford Üniversitesi LIFE uygulaması HTC VIVE Focus Plus