Yemeksepeti’nin online market ürünleri sipariş platformu Banabi 6 ildeki sipariş alışkanlıklarını açıkladı

Nisan 2019’da Yemeksepeti’nin online market ürünleri sipariş platformu olarak hizmet vermeye başlayan ve İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Eskişehir, Antalya, Trabzon ve İzmit’teki kullanıcılara ulaşan Banabi; 6 ildeki kullanıcılarının sipariş alışkanlarını açıkladı. Yemeksepeti online market ürünleri sipariş platformu Banabi

Tüm şehirlerdeki kullanıcıların online market ürünleri siparişinde en fazla sipariş verdikleri ürünler su, atıştırmalık ve dondurma olurken, diğer tercihler kentlere göre farklılık gösteriyor.

İstanbulluların Market Alışveriş Zamanı Öğle Saatleri
Nüfusla doğru orantılı olarak online siparişin en çok verildiği İstanbul’da; gıda ihtiyaçlarından ev bakım ve kişisel bakım ürünlerine kadar eksiklik duyulan birçok ürün daha çok öğle saatlerinde sipariş ediliyor.

İstanbullular sabah saatlerinde en çok zeytin ve kahvaltılık sos sipariş ederken, unlu mamuller ve her gün taze olarak hazırlanan fırın ürünleri de en çok sabah saatlerinde sipariş ediliyor. İstanbullu kullanıcılar akşam saatlerinde ise sabun, bulaşık deterjanı ve köpek maması gibi muhtelif ürünlere ihtiyaç duyuyorlar. Çikolata, dondurulmuş gıda ve damacana su ise gece saatlerinde sipariş veriliyor.

İstanbul’daki erkek kullanıcılar kadın kullanıcılardan %35 daha fazla sipariş verirken; bebek bezi düşünülenin aksine daha çok erkekler tarafından sipariş ediliyor. Erkekler ayrıca dondurma, kek&bisküvi, çikolata ve cips&patlamış mısır gibi ürünleri kadın kullanıcılardan daha fazla sipariş ediyorlar. Kadınlar ise vegan ürünler ve sporcu içeceği gibi ürünleri erkeklere göre çok daha fazla sipariş ederek dikkat çekiyorlar.

İstanbullu kullanıcılar yaşlarına göre de farklı ürünlere yöneliyorlar.

İzmirliler Güne Maden Suyu ile Başlıyor
İzmirlilerin sabah saatlerindeki ilk tercihi maden suyu olarak diğer kentlerden farklılaşırken, akşam saatlerinde kraker, sandviç ve bar gibi hafif atıştırmalıklara yöneliyorlar. Gece saatlerinde ise soğuk çay&kahve ve meyve suyu gibi içecekler en çok sipariş ediliyor.

İzmir’de kadın kullanıcılar erkek kullanıcılardan sadece %10 daha fazla sipariş verseler de liderliği elinde tutuyorlar. Kadınlar temizlik ürünleri, parfüm&deodorant ve bebek bezi gibi ürünleri erkeklerden daha çok sipariş verirken, erkek kullanıcılar tereyağı&margarin ve duş&banyo ürünlerini daha çok sipariş veriyorlar.

İzmirli kullanıcılar, süt & süt ürünlerinde en çok peynir, ev bakım kategorisinde ise çöp torbası, buzdolabı poşeti gibi mutfak ürünlerini tercih ediyorlar. Temel gıdada en çok makarna & bakliyat sipariş edilirken, kişisel bakımda saç bakım ürünleri, kozmetikte ise ruj siparişi veriliyor.

Ankaralılar Atıştırmalık Ürünlerden Vazgeçemiyorlar
Sipariş adetlerine göre kentler sıralamasında 3.sırada olan Ankaralılar da daha çok öğlen saatlerinde ihtiyaçlarını tamamlarken, akşam saatlerinde de siparişlerde yoğunluk görünüyor.

Ankaralılar kahvaltı sofraları için en çok yumurta ve meyve suyu sipariş ederken, akşam saatlerinde ise kullanıcılar evdeki muhtelif eksikleri tamamlıyorlar. Bu saatlerde sebze, meyve, şarküteri, yoğurt gibi temel ihtiyaçlar en çok sipariş ediliyor. Kuruyemiş, cips&patlamış mısır ve kek&bisküvi gibi ürünler Ankaralıların gece saatlerinde atıştırmalıklara düşkün olduklarını gösteriyor.

Yemeksepeti online market ürünleri sipariş platformu Banabi