Yandex Map Editor ile artık kullanıcıların harita çizimleri yapabildiğini biliyor muydunuz?

Yandex’in, haritalarını kullanıcılarıyla birlikte geliştirmek amacıyla Türkiye’de Temmuz ayında kullanıma sunduğu Yandex Map Editor servisi, internet üzerinde harita çizmeyi seven büyük bir gönüllü topluluğuna ulaştı. Herkesin mahallesinin haritasını düzenleyebildiği, eksikleri tamamlayabildiği Yandex Map Editor sayesinde, Temmuz – Ekim 2018 döneminde 1.000’e yakın kullanıcı harita üzerinde 60 binden fazla düzenleme yaptı. Yandex Map Editor ile yeni haritalar gototechno haberi

Yandex’in, harita teknolojilerini daha yakından tanımayı ve harita üretimine katkıda bulunmayı sağlayan Yandex Map Editor servisi, kullanıcıların yoğun ilgisini görüyor. İsteyen herkesin harita üzerinde düzenlemeler yapabilmesine veya haritaya mahalle, yol, bina, kurum bilgisi ekleyebilmesine imkân sağlayan Yandex Map Editor sayesinde kullanıcılar, internet üzerinde harita çizebilen gönüllü kartograflar olma fırsatı yakalıyor.

Kullanıcılar en fazla yol ve güzergahlar üzerinde düzenleme yaptı

Temmuz 2018’den bu yana, Yandex Map Editor’ı kullanan gönüllü kartografların katkısıyla Yandex’in harita alt yapısında çok sayıda düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemeler moderasyondan geçtikten sonra Yandex Haritalar’da ve Yandex Navigasyon’da gösterilmeye başladı. Kullanıcıların katkısıyla haritalar daha ayrıntılı ve kapsamlı hale geldi.

Şimdiye kadar toplamda 1.000’e yakın kullanıcı, 60 binden fazla düzenlemeye katkıda bulundu. Yapılan düzenlemelerin 18.460’ı yollar, 13.828’i yapılar ve 7.398’i ise yeşil alanlar üzerinde gerçekleştirildi. Yapılan analize göre, Yandex Map Editor gönüllülerinin düzenleme çalışmaları yol ve güzergâhlar üzerinde yoğunlaştı. Düzenlemeler en çok 13.00 – 17.00 ve 22.00 – 23.00 saatleri arasında gerçekleşti.

En çok katkı yapan kullanıcı 9 bin 500’den fazla noktayı düzenledi

Temmuz – Ekim 2018 döneminde Yandex Map Editor’a en çok katkıda bulunan kullanıcı, toplam 9.525 adet düzenleme yaptı. Bu sıralamada 2. olan kullanıcı 3.626, 3. olan kullanıcı ise 3.302 adet düzenleme gerçekleştirdi.

En çok Ankara, Antalya ve İstanbul haritalarında düzenleme yapıldı

Yandex Map Editor gönüllüleri, farklı şehirlerde pek çok noktanın çizilmesine katkıda bulundu. Bu şehirler arasında en çok Ankara, Antalya ve İstanbul haritalarında düzenleme yapıldı. Bu üç şehri Kırıkkale, Kocaeli, Kütahya ve İzmir takip etti.

Yandex Map Editor gönüllüsü olmak çok kolay

Yandex’in haritalarına ve buna bağlı olarak navigasyona katkı sağlamak çok kolay. Siz de Yandex Map Editor’ın gönüllü kartografları arasına katılarak, kullanıcıların haritalardan ve navigasyon servislerinden maksimum fayda sağlamasına yardımcı olabilirsiniz.

YANDEX MAP EDITOR ile yeni haritalar gototechno haberi