Workup girişimcilik üçüncü dönem mezunlarını Demo Day etkinliği ile açıkladı

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup girişimcilik programının üçüncü dönem girişimleri 14 Aralık’ta Kolektif House Maslak’ta gerçekleşen Demo Day etkinliği ile mezun oldu. Workup girişimcilik Demo Day etkinliği Kolektif House Maslak

Girişimcilik ekosisteminin önemli paydaşlarını bir araya getiren etkinliğe, melek yatırımcılar, girişim sermayesi şirketleri, hızlandırma ve kuluçka programlarının yöneticileri, finans dünyasından temsilciler ile İş Bankası ve iştiraklerinin üst düzey yöneticileri katıldı. Workup’tan yeni mezun olan 10 girişim, yatırım ve iş birliği anlamında destek alabilecekleri izleyici grubuna kendilerini tanıtma ve network yaratma imkânı elde etti.

Girişimcilere destek olmak genlerimizde var
Etkinlikte konuşma yapan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, İş Bankası’nın 94 yıl önce kurulduğu ilk günden itibaren girişimcilerin yanında olduğunu hatırlatarak “Sahadaki temaslarımızda en çok duyduğumuz şudur: ‘Rahmetli babam/ dedem İş Bankası’ndan aldığı krediyle bu şirketi kurdu’. Girişimcilere destek olmak bizim genlerimizde, DNA’mızda zaten var. Bu proje gündemimize geldiği andan itibaren iş birimlerimiz dahil çok ciddi heyecan duyduk. Workup girişimcilik programı aslında bu anlayışın, bu iddianın günümüzdeki bir başka yansımasıdır” dedi.

Üçüncü dönemi tamamlanan Workup girişimcilik programı çerçevesinde, bugüne kadar 7 binin üzerinde başvuru alındı. Yüzlerce girişimle bir araya gelindi, 40 girişim programa kabul edildi. Üçüncü dönemle birlikte Workup girişimlerinden mezun girişim sayısı 29’a yükseldi. Daha önceki mezun olan 19 girişimden 7’si yurt dışına satış yapıyor, 5 farklı girişim de yatırım aldı.

Girişimleri müşterilerle buluşturmada bir arayüz rolü üstleniyoruz
Hayata atılmaya çalışan bir girişimin en büyük ihtiyacının müşteri bulabilmek ve kendini tanıtabilmek olduğunu ifade eden Bali sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu engelleri aşabilmeleri için gerek İş Bankası’nın gerek iştiraklerimizin müşteri ağı ile girişimlerimizi buluşturuyoruz, onların girişimcilik dünyasında kendilerine yer açmalarına yardımcı oluyoruz. Bir nevi arayüz rolü görüyoruz. Bunun çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Çünkü müşteriyi bulmak, müşteriye kendini tanıtmak ve onun üzerinden fikri gerçekleştirebilmek çok önemli”.

Maxis ile girişimlere finansal destek de vereceğiz
Mezun girişimcilerin başarılarından gurur duyduklarını belirten Bali: “Önümüzdeki dönemde yatırımların artacağına inanıyorum. Girişimcilik ekosistemi artık çok konuşulan, herkesin ilgilendiği bir alan haline geliyor. Biz şimdiye kadar startup’lara işbirlikleri şeklinde sürdürdüğümüz katkıyı finansal destekle de pekiştireceğiz.

Maxitech ile birlikte öne çıkan yapay zekâ, robotik teknolojiler ve fintech örneklerini, sektörümüzde öncü olabilmek için yerinde görüp, yakından izliyoruz. Silikon Vadisi’nde açtığımız merkezin bir benzerini bu yıl Cumhuriyetimizin de kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim’de Çin Şanghay’da açtık. 2019 yılında Londra’da da bir merkez açacağız. Böylece, dünyada inovasyon ve ileri teknoloji alanlarında öne çıkan çekim merkezlerinde varlığımızı sürdürmeyi, oralardaki gelişmeleri yerinde ve yakından izlemeyi amaçlıyoruz” dedi.

Workup girişimcilik Demo Day etkinliği Kolektif House Maslak