Vodafone Business Araştırdı: Normalleşme süreci 2021 yılının ilk çeyreğinde başlayacak!

Vodafone Business Covid 19.
Vodafone Business Covid 19.

Vodafone Business Araştırdı: Normalleşme süreci 2021 yılının ilk çeyreğinde başlayacak! Vodafone Business Covid 19, Covid 19 Vodafone Business, Korona Virüs Vodafone Business, Vodafone Business Korona Virüs, Vodafone Business işletmeler araştırması.

Instagram Hesabımız

Vodafone Business, Covid-19 salgınının Türkiye’deki işletmelerin iş süreçlerini nasıl değiştirdiğini ve hangi teknolojik ihtiyaçların öne çıktığını araştırdı. Her sektör ve ölçekten 534 şirketi kapsayan saha araştırmasına göre, işletmeler normalleşme sürecinin 2021 yılının ilk çeyreğinde başlayacağını öngörüyor. Sosyal mesafe ve hijyen önlemlerine öncelik veren işletmeler uzaktan çalışma ve e-ticaretteki patlama nedeniyle teknolojik altyapı yatırımlarını hızlandırırken verimliliği artırmak için de dijital çözümlere odaklandı.

İki ay sürecek online alışveriş indirimlerinde siber dolandırıcılara dikkat! Uzmanlar bunları tavsiye ediyor!

Her ölçekten 534 şirketi kapsayan saha araştırmasının sonuçlarına göre, bu süreçte altyapı ve dijitalleşme işletmelerin en önemli gündem maddesi oldu. Normalleşme sürecinin 2021’in ilk çeyreğinde başlayacağını öngören işletmeler sosyal mesafe ve hijyen önlemlerine odaklanırken uzaktan çalışma ve e-ticaretteki patlama nedeniyle teknolojik altyapı ve çözümlere yatırımlarını hızlandırdı. Araştırmaya göre, Covid-19 salgını sürecinde işletmelerin öne çıkan ihtiyaçları şöyle sıralandı:

  • Güvenli depolama ve yedekleme yani bulut teknolojileri
  • Siber güvenlik, Office programları ile telekonferans ve video konferans
  • Enerjiden makineye, tarladan motorlu taşıtlara uzaktan takip sistemleri
  • Maliyet azaltıcı ve verim artırıcı etkisinin yanı sıra potansiyel müşterilere erişim açısından pazarlama ve satış için dijital kanal kullanımı

Araştırmaya katılan işletmelerin;

  • %57’si normale dönüşün 1 yıldan az süreceğini belirtti.
  • %24’ü iş yönetimi modellerinde uzaktan çalışmayı sürdürmeyi planladığını bildirdi.
  • Küçük işletmelerin %28’i teknolojik altyapısını güçlendireceğini belirtirken KOBİ’lerin hazırlıkları daha çok dijital teknolojilerin aktif kullanımı, evden çalışma ve e-ticaret geçişin hızlandırma üzerine yoğunlaştı.
  • Salgın sonrasında işletmelerin verimliliği artırmak için en fazla odaklanacağını vurguladığı alan iş sağlığı vegüvenliği oldu. İşletmelerin %64’ü bu alana odaklandığını bildirdi.
  • İşletmelerin diğer odaklandığı alanlar %35 ile çalışanları teknoloji/dijitalleşme/çevrimiçi çalışma konusunda eğitmek ve %30 ile teknolojik altyapıyı güçlendirmek oldu.