Twitter’ın yeni modası veganlık!

Özellikle son dönemlerde adını sürekli duyduğumuz bir beslenme ve aslında yaşam biçimi olan veganlık, Twitter’da da ses getiriyor. Twitter platformu modası veganlık gototechno dergisi haberi

Son dönemde iyice yükselen veganlık, hayvansal gıdaların, giyeceklerin ve diğer tüm yan ürünlerin kullanılmasına karşı duran bir yaşam biçimi. Özellikle son dönemlerde Türkiye’de bu kadar konuşulmasının nedeni de yeni yeni filizlenen vegan girişimcilerin ve diyetislerin varlığı. Girişimcilerin kimisi vegan yiyeceklere olan talebi artması kimisi de veganlık anlayışını benimsediği için bu furyaya dahil oluyor. Doktorlardan diyetisyenlere, derneklerden restoranlara kadar birçok destekçisi olan veganlığın yaygınlaşmasıyla iletişim alanı da genişliyor.

Sesini duyurmak isteyen lokal vegan girişimciler ve vegan diyetisyenler, Twitter’ın gücünü arkasına alıyor. Fikirlerini milyonların duymasını sağlayan Twitter’a her gün yeni bir vegan hesabı katılıyor. Ocak verilerine baktığımızda 200 binin üzerinde global kullanıcı biyografilerinde veganlıktan bahsederken konuyla ilgili 20 milyona yakın da tweet atıldığını görüyoruz.

Bu tweet’lerin sahiplerini, vegan hesapların öne çıkanlarını sizler için derledik. İşte Twitter’daki etkin vegan diyetisyenler ve girişimciler:

1. Kevser Başkara @Vegan Diyetisyen
Vegan diyetisyen, sağlık programcısı ve danışman olan Kevser Başkara, vegan beslenmeyle ilgili içerikler paylaşıyor. Açık Radyo’daki ‘Vegan Sağlık’ programı ve Youtube’daki ‘Vegitisyen TV’ kanalıyla ilgili duyuruları Twitter üzerinden yapıyor.

2. Murat Kınıkoğlu @Dr_Kinikoglu
Vegan doktor Murat Kınıkoğlu, kalp ve iç hastalıkları uzmanı ve aynı zamanda vegan beslenme ve vegan sağlık kitaplarının yazarı. Kendisi, Twitter hesabında vegan beslenme ve yaşam şekliyle ilgili bilgiler veriyor.

3. Vegan Türkiye @VeganTurkiye
Genel olarak hayvanları koruma ve hayvan hakları ile ilgili içerikler paylaşıyor.

4. Vegan Derneği Türkiye @TvdOrgTr
Hayvanları korumak ve onların insanlardan farksız olduğunu anlatmak amaçlı paylaşımları bulunuyor. ‘Aynı dili konuşmasalar da bütün türlerin dili ortaktır’ mesajı ve #türsüzsözlük hashtagiyle hayvanların insanlarla aynı duygulara sahip olduğu anlatılıyor.

5. Vegan Dünyası @vegandunyasi
Gıdadan kozmetiğe, hiyjen ürünlerinden tekstile, günlük yaşantıda ihtiyaç duyulan her ürünün bulunduğu bir e-ticaret sitesinin Twitter hesabı. Vegan ürünleriyle ilgili içerik içeriyor.

6. Dilara Koçak @dilarakocak
Diyetisyen Dilara Koçak, direkt vegan yaşam biçimini benimsememiş olsa da, DilaraKoçakİyiYaşam mottosuyla sağlıklı içerikler paylaşıyor ve bu içeriklerden bazıları da vegan beslenmeyle ilgili oluyor.

7. Vegan Rehber @veganrehber
Vegan bilgi rehberi, isminden de anlaşılacağı üzere veganlıkla ilgili pratik bilgiler paylaşıyor. Paylaşımlarının bazılarında takipçiyi internet sitesine yönlendirerek vegan rehbere kaydolmalarını sağlıyor.

8. Vegan Bakkal @veganbakkalmoda
Vegan, organik, glutensiz ürünler satan bir e-ticaret sitesi olan Vegan Bakkal, Twitter hesabında ürünleriyle ilgili içerikler giriyor.

9. Trakya Çiftliği @trakya_ciftligi
Trakya Çiftliği, Trakya’dan vegan lezzetler sunan bir girişim.

Twitter platformu modası veganlık gototechno dergisi haberi