Kripto paralar 2019’da daha iyi anlaşılacak

Son dönemlerde yaşanan gelişmeler, kripto paralar için 2019’un verimli bir yıl olacağına işaret ediyor. Türkiye’nin ilk yerli kripto parası Intexcoin

Adından sıkça söz ettiren Blockchain teknolojisi, sağladığı kolaylıklarla ve güvenilirliğinin kanıtlanmasıyla hayatımızdaki kalıcı yerini aldı. Blockchain teknolojisinin altyapı sağladığı kripto paralar da tüm dünyada son dönemin popüler yatırım araçları arasına girdi. 2017 yılının sonundaki sert yükseliş tüm dikkatleri kripto paraların üzerine çekerken 2018 yılı daha durağan geçti. 2019’un insanların kripto paraları daha iyi anlayacağı bir yıl olacağını öngören uzmanlar bu yıldan çok ümitli.

Türkiye’nin ilk yerli kripto parası Intexcoin

Uzun yıllar finans sektöründeki çalışmalarıyla adından söz ettiren ve Türkiye’nin ilk yerli kripto parası olan Intexcoin’i yatırımcılarla buluşturan Erdoğan Köse kripto para piyasasının 2018 yılını şöyle değerlendirdi: “Bugün dünyanın en güvenilir teknolojilerinden biri olan Blockchain, kripto paraları yatırım aracı olarak hayatımıza soktu.

Bugün geldiğimiz noktada, artık kripto paraların balon olup olmadığından ziyade, gelecekte paranın yerini alıp almayacağını konuşuyoruz. 2017 sonunda Bitcoin’in inanılmaz yükselişi ve Elon Musk gibi popüler iş adamlarının açıklamaları 2018 için de beklentileri artırmıştı.

Bitcoin ile birlikte alt coinlerde de hareketlenme yaşandı. 2018’in ilk 10 ayına baktığımızda çeşitli spekülasyonların da etkisiyle kripto paralarda inişli çıkışlı bir seyir gözlemliyoruz. Son dönemeçte büyük şirketlerin Bitcoin yatırımlarına olanak vermek için harekete geçmesi, 15 Ekim’den itibaren %10 oranında bir yükselme sağlayarak yatırımcıların yüzünü güldürdü.

Bunun hemen akabinde dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden biri milyarlarca dolarlık yatırım portföyüne Bitcoin ve kripto paraları eklemek istediğini söyledi. Böyle şirketlerin bu tip faaliyetleri önümüzdeki dönemde kripto para piyasası için kırmızı halı serilmesi anlamına geliyor.”