İkinci el alışverişlerde en çok ve en az tercih edilen ürünler neler?

Türkiye fintech sektörünün en büyük yerli şirketlerinden iyzico, son dönemlerin popüler trendlerinden ikinci el e-ticaretle ilgili dikkat çeken veriler paylaştı: En çok kadınlar alışveriş yapıyor, en fazla ayakkabı ve aksesuar; en az jean ve ceket satılıyor. Türkiye fintech sektörü iyzico ikinci el alışveriş gototechno

Türkiye’de 30 binden fazla online sitenin ödeme alt yapısını sağlayan yerli finansal teknolojiler pazarındaki en önemli oyunculardan iyzico, kendi üye işyerleri üzerinden gerçekleştirilen ikinci el e-ticaret satışlarına dair ilginç veriler paylaştı. Ocak 2018 – Şubat 2019 arasındaki işlemlere dair verilerin öne çıkan başlıkları şöyle:

İkinci el alışverişte tutumluyuz: Ortalama sepet tutarı 49 TL
Ocak 2018 – Şubat 2019 arasında iyzico üzerinden gerçekleştirilen ikinci el e-ticaret işlemlerinde ortalama sepet tutarı 49 TL olarak karşımıza çıkarken, ödemelerin genelde tek çekim olarak gerçekleştirildiği görülüyor. 60 lira ve üzeri alışverişlerde taksit sayısının artması da sepet tutarı konusunda öne çıkan başlıklar arasında.

Kadınlar ikinci el alışverişlerde öncü
İkinci el satışlarda alıcı profilleri incelendiğinde alışveriş yapan kullanıcıların yüzde 70 oranında kadınlardan oluştuğu; erkek kullanıcıların ise yüzde 9 seviyesinde kaldığı görülüyor.

İkinci el alışverişlerde İstanbul ilk sırada
İkinci el e-ticaret alışverişinin en fazla yapıldığı il, yüzde 30 ile İstanbul olurken; Ankara (%10), İzmir (%8), Antalya (%4), Bursa (%4) ve Kocaeli (%3) diğer öne çıkan şehirler arasında yer alıyor. İkinci el satışların en düşük olduğu şehirler ise Gaziantep (%1,22), Manisa (%1,15), Denizli (%1,12), Hatay (%1,08) ve Sakarya (%1,03).

İkinci el alışverişlerde en popüler ürün ayakkabı
iyzico üzerinden gerçekleştirilen ikinci el satışlarda yüzde 12’lik oran ile en çok satılan ürün ayakkabı olurken, ilk üç sırada karşımıza çıkan diğer ürüner aksesuar (%9,46) ve elbise (%7,06) oluyor. Çanta satışları ise ortalama 87,09 TL ile en yüksek sepet tutarına sahip. En az satılan ürünler ise jean (%1,35) ve ceket/blazer (%1,32) olurken; sepet tutarı en düşük ürünler ise bluz (29,14 TL), gömlek (30,99 TL) ve tişört (31,20 TL) olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye fintech sektörü iyzico ikinci el alışveriş gototechno