Türk Telekom’un 5G yönetiminde yapay zeka teknolojisini deneyen ilk Türk operatörü olduğunu biliyor muydunuz?

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, Nokia iş birliği ile gerçekleştirdikleri denemelerde, yapay zekâ teknolojilerinin 5G mobil ve sabit şebeke performansına olan pozitif etkilerini gösterdiklerini belirterek “Yakın gelecekte operatör faaliyetlerine önemli ölçüde fayda sağlayacak yapay zekâ ve makine öğrenmesi uygulamalarını yeni nesil teknolojiler üzerinde başarıyla deniyoruz. Ayrıca bu uygulamaları mevcut 4.5G şebekemizde de test edip geliştirmeyi sürdürüyoruz. Bu yeni teknoloji ile yakın gelecekte abonelerimize çok daha iyi bir müşteri deneyimi sunmayı amaçlıyoruz” dedi. Türk Telekom 5G yönetiminde yapay zeka teknolojisi

Türkiye’nin lider bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, 5G teknolojilerinde yapay zekâ uygulamalarını deneyen ilk Türk operatör oldu.

İlk demoda katılımcılar, 2021 yılında yapay zekâ ve makine öğrenme kabiliyetleri ile donatılmış bir 5G servis yönetim merkezine götürüldüler.

“Yapay zekâ ile şebeke problemleri henüz oluşmadan önlenecek”

Yapay zekâ uygulamalarının 5G şebekeleri üzerinde olağandışı gelişen olaylar ve anlık etkilerine çok erken müdahale imkânı sağladığını belirten Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “Yapay zekâ teknolojisi, şebeke performansını ve müşteri deneyimini olumsuz etkileyecek gelişmesi muhtemel olayları henüz oluşmadan tespit ederek önlemeyi mümkün kılıyor. Nokia ile birlikte Türkiye’de ilk defa gerçekleştirmiş olduğumuz 5G ve yapay zekâ demoları ile bu teknolojilerinin şebekeler için ne denli büyük bir gelişim potansiyeli taşıdığını da göstermiş bulunuyoruz. Yapay zekâ ve makine öğrenmesi teknolojilerinin şebeke yönetiminde kullanılması, verim artışı ile birlikte abonelere yüksek kalitede servis sunulması adına operatörlere önemli kolaylıklar sağlayacak. Yapay zekâ çözümlerini mevcut 4.5G şebekemiz üzerinde de test ederek geliştirmeye devam ediyoruz. Türk Telekom olarak sürdürdüğümüz çalışmalarımız ışığında yapay zekâ teknolojilerine bugünden hazır olduğumuzu gururla söyleyebilirim. Her şey abonelerimize çok daha iyi bir müşteri deneyimi sunmak için” dedi.

Lavanti, “Şirketimiz, Türk Telekom ile yürüyen işbirliğimizden gurur duymaktadır. Önümüzdeki dönemde de Türk Telekom’un ihtiyaçları doğrultusunda yeni yapay zekâ uygulamaları ve kullanım senaryoları geliştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Türk Telekom 5G yönetiminde yapay zeka teknolojisi