Oyun Sanal Tehlike Gerçek Olmasın! Oyunlar Çocukları Suç İşlemeye Teşvik Ediyor! Nasıl Önlem Alınır?

Tehlike Saçan oyunlara dikkat.
Tehlike Saçan oyunlara dikkat.

Tehlike Saçan oyunlara dikkat, oyunlar çocukları suça teşvik ediyor, Gangster oyunu tehlike saçıyor, bu oyunlar çok tehlikesi.

Oyun dünyasında kötü kahramanların etkisi her geçen gün artıyor. Sanal dünyada eskiden prensesi kurtarmak için canavarlarla mücadele ederdin, şimdi suç işlemek için teşvik ediliyorsun. Öyle ki tehlikelerin ardı arkası kesilmiyor; Mavi Balina, Momo, Mavi Bebek şimdi de yeni tuzak Gangster oyunu. Özellikle çocukların gelişimini olumsuz etkileyen bu oyunların bilinçaltında sanal bir dünya oluşturduğuna dikkat çeken Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz, oyunun sanal ama tehlikenin gerçek olduğunu vurguladı. Tehlike Saçan oyunlara dikkat. oyunlar çocukları suça teşvik ediyor.

Instagram Hesabımız

Yaşadığımız dijital çağda gelişen teknoloji ile telefon, bilgisayar ve tabletler hayatımızın vazgeçilmezleri arasına girdi. Özellikle çocukların ve gençlerin internette gereğinden fazla vakit geçirmesi dijital bağımlılığa yol açıyor. Mavi balina, Momo ‘Mavi Bebek’ gibi oyunlardan sonra şimdi de tehlike çanları Gangster oyunu için çalıyor. Gangster isimli suç oranı yüksek bir şehirde geçen oyunda, oluşturduğunuz karakter, telefonla gelen talimatla mühimmat alarak görevleri üstleniyor. Görevleri tamamlamak için de önce bir araba çalması gerekiyor. Rastgele araba çalan karakter, bin bir çeşit silahla New Vegas’taki gangsterleri öldürüyor.

Bazen çocukları oyalamak için bazen ise keyfi olarak önlerine sunulan bu oyunlar, ölümlere bazen ise evden kaçmalara bile sebebiyet verebiliyor. Peki, çocuğu bilinçaltında oluşan bu sanal dünyadan yani dijital bağımlıktan nasıl kurtulabiliriz? Bu sorunun çözümünün yine bilinçaltında olduğunu dile getiren Bilinçaltı Uzmanı Lily Lale Yılmaz şunları söylüyor: “Kabul etmek zorundayız ki bizim yetiştiğimiz çağ ile çocuklarımın yetiştiği çağ arasında büyük fark var. Çocuklarımızın yetenekleri ve algı seviyeleri farklı ve teknoloji ile iç içe büyüyorlar. Bu yüzden gerçek olmayan bu dünya ile birlikte mutsuz, hareketsiz ve asosyal bireyler yetişiyor. Bu noktada özellikle ailelere büyük iş düşüyor. Çünkü çocuğun hayatında bir denge oluşturmak adına, anne ve babanın dijital dünyaya daha farklı bakması gerekiyor. Bu kapsamda anne ve babaya düşen en önemli görev kendi büyüdükleri çevrede öğretilen mutlu sosyalleşme yolları ile günümüzdeki dijital çağ ile bir bağ oluşturması gerekiyor. Ebeveynler çocukları ile daha fazla vakit geçirerek, sosyal aktivitelerde bulunmalı ve kişisel işlerini çocukların uyku saatine getirmelidirler. Anne ve baba ile verimli ve keyifli vakit geçiren bir çocuk dijital dünyadan da yavaş yavaş uzaklaşmaya başlayacaktır. İlk süreçte çocuk tarafından itirazlar gelse de zamanla sosyal aktiviteye alışacaktır.”

OPPO A31 ve A52 Türkiye’de Satışa Sunuldu! OPPO A31 Kaç Para? OPPO A52 Kaç Para?