Geleceğin akıllı teknolojileri Smart Future Expo etkinliğinde masaya yatırıldı

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından “Dönüşerek Daha Güçlüyüz” sloganıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen zirvede Bakan Mustafa Varank’ın yanı sıra, T.C. Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkan Vekili Ahmet Özer ve MAKFED Başkanı & İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkan Vekili Adnan Dalgakıran konuşmalarını gerçekleştirdi. Smart Future Expo etkinliğinde geleceğin akıllı teknolojileri

İki gün boyunca eş zamanlı olarak iki salonda birden devam eden Smart Future Expo Zirvesi kapsamında Tansu Yeğen, Prof. Samuel Linares ve Suat Sağıroğlu açılış salonunda keynote konuşmalarını gerçekleştirdiler.

Konuşmacılar Arasında Bir Robot Da Yer Aldı

Açılış salonunun bir diğer önemli oturumu da Murat Erdör ve Talar Süslü moderatörlüğünde, HumanAge Technology CEO’su Faik Berk Güler eşliğinde sahnede keyifli bir sohbet gerçekleştiren Türkiye’nin ilk ve tek sosyal robotu Nely oldu. İlgili bir ziyaretçi kitlesi karşısında robotlar ve geleceğin dünyası hakkında görüşlerini dile getiren Nely Robot, sunumunun ardından alandaki röportaj noktalarındaki basın ekipleri ile röportaj gerçekleştirerek, Türkiye’de bir ilke imza attı.

TET AR-GE Proje Pazarı Ödülleri Sahiplerini Buldu

14-15 Kasım’da İstanbul Kongre Merkezi Harbiye’de Smart Future Expo çatısı altında eş zamanlı olarak gerçekleşen PROJE BAHARI 7’nin sonuçları da etkinliğin kapanışının ardından açıklandı.

Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği (TET) tarafından bu yıl yedincisi düzenlenen TET AR-GE Proje Pazarı “Proje Baharı 7” yapılan ödül töreni ile sona erdi. İstanbul Kongre Merkezi’nde iki gün süren ve 83 projenin yer aldığı Proje Baharı 7’de beş kategoride dereceye giren katılımcılara ödülleri törenle verildi.

Akıllı Binalar ve Çevre kategorisinde Düşük Enerji Tüketimli Yüksek Güvenlikli Sensör Düğümü tasarımı ile Murat Dener birinciliğe layık görüldü.

Akıllı Enerji kategorisinde; Bren, Biyonik Yenilenebilir Enerji projesi ile Çınar Laloğlu, Akıllı Sağlık ve Medikal kategorisinde; Diagnobot, Teşhis ve Tedavi Amaçlı Zeki Robotik Rehabilitasyon Destek Sistemi ile Mehmet Emin Aktan ve Erhan Akdoğan, Akıllı Ulaşım ve Ulaşım kategorisinde; Metal Yorgunluğunu Aşamalı olarak Takip Eden Akıllı PDM Sensörü projesi ile Tarık Özkul, Diğer Akıllı Uygulamalar kategorisinde ise Hassas Tarım Teknolojileriyle Fide Yetiştiren Makine İle Sebze Bahçesi Robotu projesi ile Bilge Akgün ve ekibi birinciliğe uzandı.

Smart Future Expo etkinliğinde geleceğin akıllı teknolojileri