İşte teknolojik canavar: Skoda Octavia vRS Plug-in Hibrit! Performansa dev elektrikli katkı geldi!

Skoda Octavia vRS Hybrid.
Skoda Octavia vRS Hybrid.

İşte teknolojik canavar: Skoda Octavia vRS Plug-in Hibrit! Performansa hibrit katkı! Skoda Octavia vRS Hybrid, Skoda Octavia vRS hibrit, Yeni Skoda Octavia RS hibrit, 2020 Skoda Octavia RS hibrit, Skoda Octavia Hibrit.

Instagram Hesabımız

Skoda Octavia vRS Plug-in Hibrit 1.4 TSI 150 PS ve 85-kW elektrik motoruyla 245 PS ve 400 Nm sunuyor. Sadece bu veri bile insanın ağzının suyunu akıtıyor. Hem elektrik hem de iddialı TSI motorun kabiliyetinden yararlanan araç son derece iddialı performans verilerine sahip. Ancak bu veriler arasında benim en çok ilgimi çeken açıklanan ara hızlanma sonucu oldu. Skoda tarafından açıklanan bilgiye göre 80 – 120 km/s ara hızlanma için 2.2 saniye yeterli olacakmış. Gerçekten bu veri özellikle sollama istekleri sırasında sürücünün istediğini tam olarak almasını sağlayacak değerlerden biri. Performans açısından baktığım zaman 0 – 100 km/s hızlanması için 7.3 saniyenin yeterli olduğunu görüyorum. Skoda Octavia vRS Plug-in Hibrit modelinin son hızıysa 225 km/s (sınırlanmış) olarak açıklandı.

Volkswagen Passat Aralık fiyat listesi açıklanmadı! Volkswagen Passat Fiyat Listesi 3 Aralık’ta Nasıl?

Skoda Octavia vRS Hybrid Menzili kaç km?

Hibrit bir performans makinesi olmasının avantajını 60 kilometre boyunca sadece elektrikli olarak gidebilmesiyle net olarak gösteriyor. E-gürültü adı verilen sistem 50 km/s hıza kadar belirli bir gürültü üreterek yayaların ve bisikletlilerin elektrikli OCTAVIA iV’yi daha çabuk ve daha kolay duymalarına yardımcı oluyor. Standart ev prizlerinden 0’dan yüzde 80’e kadar pilleri şarj etmek için 3 saat 45 dakikanın yeterli olduğu da açıklanıyor. Pillerin yüzde 100 dolumu için 5 saat gerekiyor. Yani eve gelip aracı şarja taktığınız zaman sabah uyandığınızda 60 kilometre boyunca sadece elektrikle ilerleyebilecek batarya gücüne sahip oluyorsunuz. Üstelik bataryaları kullanırken yani sadece elektrikle ilerlerken 140 km/s’ye kadar hıza çıkabiliyor. Yolda ilerlediğiniz süre boyunca da fren enerjisinin geri kazanımı ile bataryalar şarj olmayı sürdürüyor.

Skoda Octavia vRS Hybrid yaşam alanı hayal kırıklığı!

Tasarım konusunda çok fazla söze de gerek bırakmıyor. Performans makinesi olduğunu tasarımın tüm detaylarında net bir şekilde gösteriyor ve onu görenlerin ne olduğunu anlamasını sağlıyor. Yaşam alanı tasarımı mı? İşte burada hayal kırıklığı yaşayacaksınız. Neredeyse tüm markaların yaptığı gibi diğer modellerden ayrışmayan bir yaşam alanı tasarımı karşıma çıkıyor. Nerede o eski performansı yüksek makinelerde görmeye alışkın olduğumuz farkla tasarımlar diye düşünmeden edemiyorsunuz. En azından koltukları ya da direksiyon simidi daha sportif olabilseydi. Ama maliyet kaygıları artık bize bunu yaşatıyor.

Skoda Octavia vRS Hybrid ne zaman satılacak?

Kasım ortasında Avrupa ülkelerinde satışa sunuldu. Türkiye’de ne zaman satışa sunulacağı daha standart Octavia bile gelmediği için belirsizliğini koruyor.

GoToTechno Dergisi Aralık Sayısı çıktı! GoToTechno Dergisi’nin 23. Sayısı Nerelerden Okunur?