Siber hırsızlar ses kayıtlarını hedefliyor! CDRThief adı verilen bu yeni kötü amaçlı yazılım, sesli arama ayrıntılarını sızdırıyor!

Siber korsanlık nelere yapılıyor?
Siber korsanlık nelere yapılıyor?

Siber hırsızlar ses kayıtlarını hedefliyor! CDRThief adı verilen bu yeni kötü amaçlı yazılım, sesli arama ayrıntılarını sızdırıyor! ESET CDRThief siber saldırı, Siber saldırganlar sesleri hedef aldı, Siber hırsızlar ses kayıtlarını hedefliyor, Siber korsanlık nelere yapılıyor?

Instagram Hesabımız

ESET araştırmacıları, IP üzerinden Ses İletimi (VoIP) yazılım anahtarlarını hedef alan kötü amaçlı bir yazılım keşfederek analiz etti. ESET tarafından “CDRThief“ adı verilen bu yeni kötü amaçlı yazılım, sesli arama ayrıntılarını sızdırıyor.

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in araştırmalarına göre CDRThief, Çin yapımı iki yazılım anahtarının kullandığı belli bir VoIP platformunu hedef alacak şekilde tasarlanmış. Yazılım anahtarı, bir VoIP ağının temel unsurudur; arama kontrolü, ücretlendirme ve yönetim imkanı sunar. Söz konusu yazılım anahtarları, standart Linux sunucularında çalışan yazılım tabanlı çözümleridir.

GoToTechno Dergisi Kasım Sayısı çıktı! GoToTechno Dergisi’nin 22. Sayısı Nerelerden ücretsiz Okunur?

Tamamıyla yeni Linux kötü amaçlı yazılım nadiren görüldüğünden, CDRThief dikkate değer bir yazılım olarak değerlendiriliyor. Bu kötü amaçlı yazılım, ihlal edilmiş bir yazılım anahtarından arama ayrıntısı kayıtları (CDR) gibi çeşitli kişisel verileri sızdırmaya odaklanıyor.

CDRThief’i keşfeden ESET araştırmacısı Anton Cherepanov, “Bu kötü amaçlı yazılımı kullanan saldırganların nihai hedefinin ne olduğunu bilmek çok zor. Ancak, arama meta verileri hassas bilgileri sızdırdığından amacının siber casusluk olduğunu düşünebiliriz. Başka bir olasılık ise bu kötü amaçlı yazılımı kullanan saldırganların amacının VoIP dolandırıcılığı olduğudur.

Saldırganlar, VoIP yazılım anahtarları ve bu anahtarların ağ geçitleriyle ilgili bilgi elde etmek istiyor ve bu bilgiler Uluslararası Gelir Paylaşımı Dolandırıcılığı için kullanılabilir” tespitini yaptı.
Cherepanov, ayrıca “CDR’ler aramalarda arayanın ve karşı tarafın IP adresleri, aramanın başlama saati, aramanın süresi, arama ücretleri ve diğer bilgiler gibi VoIP aramalarındaki meta verileri kapsıyor” diye konuştu.

699 TL’ye tüm televizyonlar akıllanıyor! Goldmaster Netta 2 6K Android 9.0 Dream TV Box ne işe yarıyor?

Siber korsanlık nelere yapılıyor? VoIP nedir?

Günümüzde en çok tercih edilen telekomünikasyon iletişim yönetimlerinden biri olan VoIP (Voice Over Internet Protocol), internet yoluyla IP üzerinden ses, video veya mesaj gönderilmesidir. VoIP, sesi internet üzerinde yolculuk yapan dijital sinyallere çevirir.