Akıllı telefonlarınızın SAR değerlerini merak ediyor musunuz?

Günlük hayatta en fazla vakit ayırdığımız şeylerden biri olan akıllı telefonlarımızın acaba ne kadar radyasyon yaydığı konusunda yeterince bilgili miyiz? İnsan sağlığı için büyük önem taşıyan akıllı telefonlarımızın SAR değerleri küçümsenmeyecek kadar önem taşıyor. SAR değerleri en düşük ve en yüksek akıllı telefonlar

Daha önce bu konuda araştırmalar yapmış olan Statista, en düşük ve en yüksek SAR değerine sahip telefonların listesini yayınladı. Listenin en ilgi çeken ve aynı zamanda şaşırtan markası ise şüphesiz ki Apple oldu. Özellikle iPhone 7 ve iPhone 8’in listedeki yeri gözlerden kaçmadı.

SAR değeri en yüksek akıllı telefon, 1,75 watt’lık radyasyon salınımıyla Xiaomi Mi A1. Listenin ikinci sırasında ise 1,68 watt’lık değeri ile OnePlus’ın 5T yer alıyor. Xiaomi Mi Max 3 ise 1.58 watt radyasyon salınımı ile üçüncü sırada yer alıyor. iPhone 7, 1.38 ile dokuzuncu, iPhone 8 ise 1.32 watt ile on dördüncü sıra yer aldı.

Ayrıca en düşük SAR değerlerine sahip telefonlar da açıklandı. Samsung’un geçen yıl ki amiral gemisi Galaxy Note 8, SAR değeri en düşük akıllı telefon oldu. Şunu da hemen belirtelim ki en düşük SAR değerine sahip telefonlar listesinde yer alan 16 telefonun 8’i Samsung firmasına ait.

SAR değerleri en düşük ve en yüksek akıllı telefonlar