SAP Görsel Programlama Dili Snap 2 milyon proje ve 250 bin kullanıcı ile bu alanda rekoru elinde bulunduruyor

Students working on a project --- Image by © Laura Doss/Corbis

İlk görsel programlama dillerinden biri olan Scratch esas alınarak oluşturulan Snap!, bilgisayar bilimleri kavramlarına her seviyeye uygun bir yaklaşım getirerek, hem ilk kez programlama yapacak olanlar hem de daha önce kodlama deneyimi bulunanlar tarafından kullanılabiliyor. SAP Görsel Programlama Dili Snap Scratch esas alınarak oluşturuldu

Açık kaynak ve tarayıcıdan çalışan bir model sunduğu için de, bilgisayar bilimleriyle ilgilenen herkesin bu dili herhangi bir ek yazılım indirmeye gerek kalmadan ücretsiz öğrenebilmesini sağlıyor.

SAP Bilgi Yönetimi Direktörü (Chief Knowledge Officer – CKO) Bernd Welz, şunları söyledi: “Snap! gibi görsel programlama dilleri, insanların bilgisayar bilimine bakış açısını değiştiriyor. Görsel programlama dilimizin böylesine benimsenmesi, herkesin kodlamayı öğrenebileceğini kanıtlıyor. Snap!’in öğrenilmesi kolay yapısı ve erişilebilirliği sayesinde bilgi birikimi ne olursa olsun, isteyen her bilgisayar bilimcinin içindeki potansiyeli hayata geçirmesine yardımcı oluyoruz.”
Snap! blok temelli yapısı sayesinde her seviyede öğrenmeyi eğlenceli ve iş birliğine açık hale getiriyor:
Sürükle-bırak yapısı: Kullanıcılar, farklı kategorilerdeki blokları üst üste ekleyip birleştirerek interaktif animasyonlar, oyunlar, uygulamalar ve daha pek çok projeyi kolayca yapabiliyor.
Görsel temsil: Döngüler, Booleans (ikililer) ve diziler gibi karmaşık fikirler resimlerle temsil ediliyor. Böylece öğrenme sırasında belirli kombinasyonların tıpkı bir yapbozun parçaları gibi nasıl birlikte çalıştığı görselleştiriliyor.
Birinci sınıf veri türleri: Görsel programlama dillerinin çoğunun aksine Snap! birinci sınıf bloklar ve veri yapıları oluşturuyor; böylece kullanıcıların kontrol yapıları ve listelerin listelerini oluşturabilmelerini sağlıyor.
Grup-bazlı öğrenim: Snap! kavramları özellikle ekip ve grup bazlı projelerde en verimli şekilde öğreniliyor. Farklı kültürlerden gelen kullanıcılar, metin bazlı yerine blok bazlı yaklaşım sayesinde ortak dil engelini aşabiliyorlar..

SAP Görsel Programlama Dili Snap Scratch esas alınarak oluşturuldu