Samsung Electronics, HDR10+ ekosistemi Çin’de yeni bir sertifika merkezinin başlatıldığını bildirdi

SEUL, Kore – 25 Aralık 2018 – Samsung Electronics, HDR10+ ekosistemini 45 iş ortağına çıkardığını ve Çin’de yeni bir sertifika merkezinin inşaatına başladığını duyurdu. İnternet üzerinden yayın yapan servislerden yarı iletken endüstrisine kadar değişik alanlarda faaliyet gösteren yeni iş ortakları, izleyicilere daha gerçekçi görüntüler sunulmasını ve HDR10+ teknolojisinin farklı pazarlarda etkisinin artırılmasını sağlayacak. Samsung Electronics HDR10+ ekosistemi gototechno

Samsung Electronics, geçtiğimiz Haziran ayında 20th Century Fox ve Panasonic iş birliğiyle HDR10+ sertifika ve logo programını başlatmıştı. Samsung’un görüntü işleme için geliştirdiği yeni nesil teknoloji standardı HDR10+, her sahnenin parlaklık ve kontrast seviyelerini optimize ederek parlak alanların daha aydınlık, karanlık alanların da daha koyu görünmesini sağlayarak gerçekçi bir izleme deneyimi oluşturuyor.

Avrupa merkezli çevrim içi yayın servisi Rakuten TV önümüzdeki yılın ilk yarısında HDR10+ içerikler sunmaya başlayacak. BDT ve Doğu Avrupa’daki OTT/VOD servislerinin en büyüklerinden biri olan MEGOGO, HDR10+ lisans sürecini tamamlama aşamasında. MEGOGO böylece HDR10+’a resmi olarak geçerek tüm Samsung Akıllı TV cihazlarında izlenebilen HDR10+ içerikler sunmayı planlıyor. Moskova merkezli ARSPRO, dinamik meta veri kullanımı da dahil olmak üzere HDR10+ teknolojisini uygulamaya başlayan bir diğer prodüksiyon stüdyosu oldu. Stüdyo, HDR10+ teknolojisini destekleyen ilk bir kaç diziyi yenilemeyi başarıyla tamamladı.

ivi İş Geliştirme Direktörü Irina Grandel, “Kullanıcılarımıza daha yüksek video kalitesi sunmak için sürekli çalışıyoruz. Samsung TV’lerin tüm özelliklerini kullanarak izleyicilere en yüksek kaliteli içerikleri sunmaya odaklandık, bu amaçla HDR10+ koleksiyonumuzu genişletmeyi planlıyoruz.” dedi.

Samsung, 2017’de Amazon ile birlikte üst düzey video yayın servisini kullanıma sunmuştu. Böylece, Prime Video tüm 4K (UHD) videoları HDR10+ şeklinde sunan ilk servis oldu. 2018’de ise Amazon, Ekim ayında piyasaya sürdüğü Amazon Fire TV Stick 4K’ya HDR10+ desteği getirdi. Bir diğer HDR10+ iş ortağı olan Warner Bros.

Samsung ayrıca önde gelen akıllı telefon yonga üreticileri ile de iş birlikleri yapıyor.

Samsung bunlara ek olarak Aralık ayında, Çin’deki tüketici elektroniği ürünleri için bir ulusal test ve inceleme merkezi olan TIRT ile birlikte yeni bir HDR10+ merkezi kurmayı planlıyor. Aralarında Hisense, TCL ve Konka gibi Çinli TV üreticilerinin sertifika sürecine katılmasına yardımcı olmak için tasarlanan merkez, HDR10+ ekosisteminin genişlemesini hızlandıracak. Çin’deki merkez, bu yıl içinde Kore, Japonya ve ABD’de kurulan sertifika merkezlerini takip edecek.

Samsung bu alandaki çalışmalarını sürdürerek HDR teknolojisindeki liderliğini sağlamlaştırıp global TV pazarındaki etkisini koruyacak.”

Samsung Electronics HDR10+ ekosistemi gototechno