Samsung Electronics, CES 2020’de insan merkezli teknolojileri sergiliyor

Samsung Electronics Tüketici Elektroniği Başkanı ve CEO’su H.S. Kim, CES Fuarı’ndaki açılış konuşmasında “Deneyim Çağı”nı duyurdu. H.S. Kim yaptığı konuşmada, hayatı daha rahat, daha keyifli ve daha anlamlı hale getiren kişiselleştirilmiş deneyimler oluşturmak için donanım ve yazılımı sorunsuz bir şekilde birleştiren on yıllık insan merkezli yenilikleri müjdeledi. Samsung Electronics CES 2020 Deneyim Çağı akıllı ev

Deneyim Çağı, kendimize ve ailemize nasıl önem verdiğimizi, evlerimizi bireysel ihtiyaçlarımızı karşılayacak şekilde nasıl özelleştirebileceğimizi ve daha güvenli, sürdürülebilir akıllı şehirleri nasıl inşa edebileceğimizi şekillendirecek. Samsung bu amaçla fuarda robotik, Yapay Zekâ, 5G ve İleri Seviye Algoritma alanındaki en son gelişmelerini sergiledi. Bu teknolojiler; tüketicilere daha zengin ve kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak için bir araya gelerek geleceğe bir bakış sunuyor.

Samsung Electronics Tüketici Elektroniği Bölümü Başkanı ve CEO’su H.S. Kim, “Deneyim Çağında, yaşam tarzlarımıza uyum sağlamak için gerekli olan alanı yeniden düşünmemiz gerekiyor. Samsung’un insan merkezli yenilik üzerine inşa edilmiş felsefesi, bu yöndeki yaklaşımını benzersiz kılıyor. Sorunları çözmek ve insanların yaşamlarını geliştirmek için inşa ediyor ve yaratıyoruz.” dedi.

Kişisel asistanda bir sonraki seviye

Samsung’un insan merkezli vizyonunun temeli olan kişiselleşmiş bakım, bireysel ihtiyaçları karşılayarak tüketicilerin sağlığını ve refahını artırıyor. Açılış konuşması sırasında H.S. Kim, Samsung’un robot vizyonunu “evinizdeki yardımcınız” olarak aktardı. H.S. Kim burada sizi anlayan, sizi destekleyen ve evin her yerinde aktif olarak gereksinimlerinize cevap veren küçük, yuvarlanan bir robot olan Ballie’yi tanıttı.

Samsung Electronics Başkan Yardımcısı ve Baş Bilim Araştırmacısı Sebastian Seung ise Ballie hakkında ayrıntılı bilgiler paylaştı. Seung, cihazın üzerindeki Yapay Zekâ kabiliyetleri sayesinde bir fitness asistanına ve insanların değişen ihtiyaçlarına çözüm arayan mobil bir arayüze dönüştüğünü aktardı. Ayrıca tüm bunlar, sıkı veri koruma ve gizlilik standartları korunarak yapılıyor.

Seung, “Yapay Zekânın kişiselleştirilmiş bakımın geleceği olduğuna inanıyoruz. Cihaz üzerindeki Yapay Zekâyı gerçekten kişiselleştirilmiş deneyimlerin merkezi olarak görüyoruz. Cihaz üzerindeki Yapay Zekâ, kişiselleştirme gücü sunarken bilgilerinizi kontrol etmenizi ve gizliliğinizi korumanızı sağlıyor.” dedi.

Samsung ayrıca gelişmiş ve kişiselleştirilmiş sağlık çözümleri de sergiliyor. Örneğin, bir Samsung akıllı saatini Bluetooth üzerinden bir akıllı telefonla eşleştiren, ev tabanlı, sanal bir kardiyak rehabilitasyon çözümü geliştirmek için Kaiser Permanente ile iş birliği yapıldı. Samsung’un HeartWise uygulaması egzersiz yapması için hastaya hatırlatmalar gönderiyor, aktivite verilerini topluyor ve egzersiz sırasında hastanın kalp atış hızını sürekli olarak görüntülüyor. Bu veriler daha sonra klinik tedavi uzmanlarının takibi için hasta dosyasına işleniyor.

Program, kullanıcıların bir hastaneye veya kliniğe gitmeden evden kalp rehabilitasyonuna katılmalarını sağlıyor. Böylece kullanıcılar bunun için günlük yaşamlarından zaman ayırmak zorunda da kalmıyor. Evde yapılan kardiyak rehabilitasyon programının olumlu sonuçları geçen yıl New England Journal of Medicine (NEJM) Catalyst’te yayınlandı. Samsung, ona güvenen bireylerin özel ihtiyaçlarını karşılayan insan merkezli sağlık çözümleri geliştirmeye devam edecek.

Size özel bir ev

Samsung ayrıca gelecekteki ev anlayışına da bir bakış sundu. Samsung Tasarım İnovasyon Merkezi Baş Tasarım İnovasyon Yöneticisi Federico Casalegno; evlerin Yapay Zekâ, sensörler ve veri analizi gibi en son yenilikler sayesinde benzersiz ve sürükleyici deneyimler sunacağını belirtti. Dr. Casalegno, “Yaşayan bir organizma olan akıllı ev; ihtiyaçlarımıza göre, her birimiz için deneyimlerimizi uyarlayan tamamen kişisel bir alan olacak.” dedi.

Dr. Casalegno konuşmasında ayrıca fiziksel ve dijital dünyaların mekânsal sınırlarının nasıl ortadan kalktığına da değindi. Dr. Casalegno, yaşam alanlarının bir sanat galerisi veya bir yoga stüdyosu gibi ihtiyaca göre deneyim alanlarına dönüştüğünü de vurguladı. Dr. Casalegno’ya göre alanların bu şekilde birbirine geçmesi nedeniyle önümüzdeki on yıl içinde evler de değişecek.

Samsung Electronics CES 2020 Deneyim Çağı akıllı ev