İşte Ramazan Ayı’nın online alışveriş karnesi

Türkiye’nin lider fintek şirketlerinden iyzco Ramazan ayının online tüketim davranışlarını açıkladı. Bu yıl Ramazan ayında internet üzerinden yapılan alışverişlerin yüzde 67’sini ev, bahçe ve ofis ürünleri oluşturdu. Yiyecek-içecek alışverişleri yüzde 57 ile ikinci sırayı alırken, üçüncü sırayı yüzde 28 ile giyim ve aksesuar alışverişleri aldı. İşte Ramazan ayı boyunca öne çıkan diğer online tüketim davranışları: Ramazan ayı boyunca online alışveriş daha çok tercih edildi.

Tüketiciler Ramazan ayı boyunca online alışverişi daha çok tercih etti. İşlem adedinde ay bazında Ramazan öncesine oranla yüzde 25’lik, işlem tutarında ise yüzde 17’lik bir artış gerçekleşti.
Yapılan alışverişlerin yüzde 68’si kadınlar, yüzde 32’si erkekler tarafından yapıldı.

Tüketiciler sahurun beklendiği saatleri de alışveriş yaparak değerlendirdi. 00:00-04:00 arası yapılan alışverişler, bir önceki aya göre yüzde 75’lik bir artış gösterdi. İllere göre alışveriş oranlarına bakıldığında İstanbul’la birlikte İzmir, Ankara, Muğla, Bursa ve Antalya’nın öne çıktığı görüldü.

Mobilde yüzde 57’lik artış
Bu yılın çarpıcı verilerinden biri ise kadınların mobil alışverişlerindeki artış oldu. 2018 yılının Ramazan ayında kadınlar tarafından yapılan alışverişlerin yüzde 33’ü mobil cihazlardan gerçekleştirilirken, 2019 yılında bu oran yüzde 57’ye yükseldi. Online alışverişte kadınların en aktif olduğu bölge ise Karadeniz oldu, Giresun yüzde 78’lik oranla ilk sırayı aldı. Yapılan her 10 alışverişten 9’u ise taksitsiz olarak gerçekleşti.

Ramazan ayı boyunca online alışveriş daha çok tercih edildi