ADATA XPG SPECTRIX D80 iF Tasarım Ödülünü nasıl kazandı?

Dünyanın önde gelen yüksek performanslı DRAM modülü ve NAND Flash depolama ürünleri üreticisi ADATA Technology, yaptığı açıklamayla dünyanın hava-sıvı hibrit soğutmalı ilk RAM modülü olan XPG SPECTRIX D80 DDR4 RAM’in iF Design Award 2019 kapsamında Tasarımda Mükemmeliyet Ödülü’nü kazandığını duyurdu. NAND Flash depolama ürünleri üreticisi ADATA Technology

Yenilikçi Hibrit Hava-Sıvı Soğutma
SPECTRIX D80’in üst kısmında içerisinde düşük kaynama noktasına sahip, iletken olmayan bir sıvının bulunduğu sıvı soğutucu yer alıyor. Ürün, daha iyi soğutma sağlamak için bellek modülünün üzerini kaplayan alüminyum soğutma plakası ve bellek devresi içerisindeki malzemelerle birlikte karma bir soğutma sistemi oluşturuyor. ADATA’nın CES 2018’de “Jellyfish” kod adıyla sergilediği sıvı soğutmalı RAM prototipi fuarda büyük ilgi uyandırmıştı. XPG SPECTRIX D80 ise bu ilk örneğin son kullanıcıya ulaşan hali.

Ayarlanabilir RGB Aydınlatma
D80’in ayarlanabilir RGB aydınlatması sayesinde ürünün soğutma sıvısı işlevselliğin de ötesine geçerek görsel bir şölen yaratıyor. Kullanıcılar soğutma sıvısının rengini, efekt türünü, hızını, aydınlatma derecesini ve diğer özelliklerini arzu ettikleri gibi değiştirebiliyor. D80 sahipleri bu amaç için ürünle birlikte gelen XPG RGB Sync yazılımı yanında önde gelen anakart üreticilerinin kendi yazılımlarından da faydalanabiliyor.

Yüksek Hız Aşırtma Performansı ve Dayanıklılık
Kendi sistemini toplamak isteyen kullanıcılar ve overclock meraklıları düşünülerek üretilen SPECTRIX D80, 2666MHz ila 4133MHz arasında geniş bir frekans aralığında çalışabiliyor. AMD AM4/ Ryzen ve Intel X299 platformlarını destekleyen ürün aynı zamanda Intel® XMP (Extreme Memory Profile) 2.0 desteği de sunuyor. Böylece kullanıcıları çeşitli BIOS ayarlarını tek tek elle ayarlama zorunluluğundan kurtararak hızlı ve kolay hız aşırtma yapmaya imkân tanıyor.

Ürünün dayanıklı ve güvenilir olması için üretiminde sıkı bir seçim işleminden geçirilmiş yüksek kaliteli yongalar kullanılıyor. Böylelikle yoğun yük altındaki uzun süreli kullanımlarda bile yüksek performans elde ediliyor.

NAND Flash depolama ürünleri üreticisi ADATA Technology