Motor korumada, modern devre kesicilerin sigortalardan üstünlükleri neler?

Başlangıçta, elektrik dağıtım sistemlerinde insanları ve ekipmanları kısa devrelere, aşırı akım yüklenmelerine ve diğer arıza türlerine karşı korumak için sadece sigortalar kullanılırdı. Daha sonra sigortalara göre birçok avantaj sunan devre kesiciler tanıtıldı. Üretimde ve çalışma sırasında verimliliği korumak için motorları korumak da çok önemlidir. Genellikle bir sigortanın maliyeti, bir devre kesiciden çok daha düşük olduğundan, sigortalar bir çok uygulama için tercih sebebi oldu ancak son yıllarda devre kesiciler çok gelişti. Modern devre kesiciler sigortalar ile karşılaştırıldığında; devre kesiciler, makine üreticilerine ve tesis yönetimi ekiplerine daha fazla güvenlik, güvenilirlik sağlamaktadır ayrıca daha düşük maliyet ve enerji yönetimi konusunda yardımcı olmaktadır. Motor koruma modern devre kesiciler sigortalar schneider electric

• Tutarlı performans:
Sigortaların dezavantajlarından biri, yaşlanmaya bağlı olarak performanslarının düşmesi hatta bunun normal koşullar altında bile açmalara neden olmasıdır. Ayrıca sigortayı test etmenin bir yolu da yoktur, bu nedenle bir sigortanın açmaya neden olacak akım değerini asla bilemezsiniz. Buna karşılık, devre kesiciler üretim sırasında test edilir ve performansının devamını sağlamak için çalışma ömürleri boyunca tekrar tekrar test edilebilirler.

• Geliştirilmiş koruma
Bir devre kesicinin kesme kapasitesi eşdeğer sigortalardan daha büyük olabilir (150 kA’ya kadar). Aşırı yük koşulları altında, bir devre kesici sigortadan 1000 kat daha hızlı açma yapabilir. Bazı devre kesiciler, daha önce sadece sigortalarla ilişkili bir özellik olan kaçak akım sınırlamasını da sağlarlar. Bu sadece güvenilir korumayı desteklemekle kalmaz, aynı zamanda arızalanma riskini azaltır ve servis ömrünü uzatır. Koruma sırasında unutulmaması gereken yaygın bir durum da; sigorta kullanıldığında üç sigortadan sadece birinin açmasıdır ve bu da motorun iki fazda çalışmaya devam etmesine ve aşırı yüklenmesine sebep olacaktır. Bu hata durumu üç fazın hepsini aynı anda açacak bir devre kesici ile asla olmayacaktır.

• Gelişmiş güvenlik ve çalışma süresi
Sigortaların kullanımı bir teknik personel için güvenlik riski oluşturabilir. Sigortaların değiştirilmesi sırasında açıkta kalan iletkenler, vasıfsız insanlar için tehlikeli olabilir. Devre kesicilerde ise bağlantılar cihazın arkasında gizlidir ve işlemler uzaktan yapılabilir. Bu, özellikle vasıfsız işçiler için devre kesicileri daha güvenli bir hale getirir. Endüstriyel ortamlarda bildirilen yangın nedenlerden birkaçı da değiştirilmeye çalışılan sigortaların yanlış ürün ile değiştirilmesi, yanlış değerdeki ürün ile değiştirilmesi hatta tel yada ataş ile değiştirilmeye çalışılmasıdır. Devre kesicilerle bu tür hatalardan kaçınılır çünkü genellikle hata sonrası açma durumlarında değiştirilmeleri gerekmez. Ayrıca, sigortaların değiştirilmesi, bir kesicinin tekrar kapatılmasından çok daha fazla zaman alır. Bu durum devre kesicilerin arıza süresini ve üretim kayıplarını en aza indirmeye yardımcı olduğu anlamına gelmektedir.

• Maliyet tasarrufu
İlk bakışta, tek bir sigortanın maliyeti bir devre kesicinin maliyetinden önemli ölçüde daha az gibi gözükse de bir kurulumun tüm maliyetini düşündüğümüzde, dikkate alınması gereken başka maliyetler de vardır. Birincisi, elbette, üç fazlı bir devre için üç adet sigortanın gerekli olmasıdır ve her sigorta bir sigorta tabanı maliyeti getirir. İkincisi, devre kesicilerin aksine, sigortalarda bir faz hatası diğer fazlardaki sigortaların atmasını sağlayamaz, bu nedenle sigortalardan önce üç faz koruması için akış anahtarı eklenmesi gerekmektedir. Sigortalar ayrıca ısı yayılımları nedeniyle daha büyük bir muhafaza alanı gerektirirler. Son olarak, üç sigortadan biri açıldığında, güvenlik açısından üç sigortanın da değiştirilmesi gerekir. Bu da yüksek tutarlı bir yedek sigorta stoğu bulundurulması anlamına gelir.

• Daha fazla işlevsellik
Sigortalardan farklı olarak, devre kesiciler toprak arızası koruması gibi ek işlevlerle geliştirilmiştir ve kesiciler arasında sistem koordinasyonu yapmanıza olanak sağlar (örn. seçicilik, kaskat bağlama). En yeni, en gelişmiş devre kesiciler, digital olarak koruma sınıfı yükseltmesini mümkün kılan esnek tasarımlarla kompakt boyutta geniş bir kapasite aralığı sunar. Kesicilerdeki eklentiler; uzaktan kontrol, durum göstergesi, alarm ve yardımcı kontaklar, güç ve enerji ölçümleri ve ağ iletişimini içerebilir.

Motor koruma modern devre kesiciler sigortalar schneider electric