Meteoroloji uydusu MetOp-SG B fırlatılmaya hazır! MetOp-SG’nin ilk “B” modeli fırlatma için yerini aldı!

Meteoroloji uydusu MetOp SGB
Meteoroloji uydusu MetOp SGB

Meteoroloji uydusu MetOp-SG B fırlatılmaya hazır! MetOp-SG’nin ilk “B” modeli fırlatma için yerini aldı! Meteoroloji uydusu MetOp SGB.

Instagram Hesabımız

Yeni nesil kutup yörüngeli meteoroloji uydusu MetOp-SG’nin ilk “B” modeli fırlatma için yerini aldı. Airbus’ın Almanya’nın Friedrichshafen kentindeki uydu entegrasyon merkezindeki milimetre hassasiyetli bir vinç yardımı ile altı metre yüksekliğindeki uydu fırlatma sistemine yerleştirildi.

Airbus tarafından İngiltere Stevenage’da inşa edilen fırlatma sistemi, uydunun görevi boyunca konumunu ve yörüngesini korumak için 760 kg hidrazin yakıtı barındırabilir ve en önemlisi, uydunun görev sonunda, uluslararası uzay kalıntı azaltma standartlarına uygun olarak Güney Pasifik üzerinden kontrollü bir şekilde yeniden giriş yapmasını sağlar. 

MetOp-SG programı, Avrupa Uzay Ajansı tarafından EUMETSAT iş birliği ile uygulanmaktadır. MetOp-SG uydu filosu, altı uydudan oluşuyor ve 2024-2045 yılları arasında kutup yörüngesinden meteorolojik gözlemlerin kesintisiz yapılabilmesini sağlayacak. Avrupa’nın yenilikçi yaklaşımından elde edilen kapsamlı veriler, gözlemleri hava tahmin raporlarını yeni bir standarda taşıyacaktır.

Kütlesi dört tonun üzerinde ağırlığa sahip her uydu, ayrı ayrı fırlatılacak. Uydular, ortalama 831 kilometre yükseklikte, MetOp güneş senkron kutup yörüngesine yerleştirilecek. Her uydunun nominal çalışma ömrü 7,5 yıldır. Yedi yıl sonra, aynı serinin devam uydusu geliştirilerek her zaman yörüngede olan bir çift A ve B tipi uydu ile 21 yıllık bir süre boyunca bütünleşik operasyonel kapsama alanı sağlanacaktır. 

Ford Otosan’dan Üst Düzey Mühendislik Başarısı: “Türkiye’nin İlk ve Tek Yerli Şanzımanı”

GoToTechno Ekim 2021 Sayısını Nerelerden Okurum?

GoToTechno Dergisi 33. sayısıyla karşınızda. Teknoloji Dergileri arasında 33. sayısına ulaşan GoToTechno Dergisi’ni nerelerde okuyabilirsiniz. 

Google Play ya da App Store’dan Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek okuyabilirsiniz. Ben uygulama indirmek istemiyorum diyorsanız Turkcell Dergilik web sitesi üzerinden de okuyabilirsiniz.

GoToTechno Dergisi’ni Türk Telekom üzerinden okumak isteyenlerse Türk Telekom e dergi uygulamasını indirerek okuyabilir. Türk Telekom e dergi uygulaması hem App Store hem de Google Play üzerinden indirilebiliyor.

GoToTechno Dergisi Ekim 2021 sayısı ayrıca diğer tüm sayılarıyla birlikte Dijital basın dergilikte. 

Meteoroloji uydusu MetOp SGB.

Meteoroloji uydusu MetOp SGB