”Yapay zeka küpü” Helio P90 işlemcisi ile makine öğreniminin gücünü daha yakından göreceğiz

MediaTek’in bin bir marifetli işlemcisi Helio P90, makine öğrenimi teknolojisini Google iş birliğinde akıllı telefon üreticilerinin hizmetine sunuyor. MediaTek ve Google İş Birliği Helio P90 makine öğrenimi teknolojisi

Dünyanın önde gelen işlemci geliştiricisi MediaTek, Google iş birliği kapsamındaki yeni adımı duyurdu.

MediaTek ve Google arasındaki uzun soluklu, güçlü iş birliğinin, mobil cihazlar için optimize edilmiş yeni nesil teknolojilerin gelişimini sağladığını vurgulayan MediaTek Kablosuz İletişim İş Birimi Genel Müdürü TL Lee, “Google ML Kit sayesinde, makine öğreniminin gücünü, akıllı cihazlarda her gün kullanılan uygulamalara getiriyoruz. Bu sayede tüketiciler, uygun fiyata yüksek performans sunan Yeni Premium segmenti cihazlarında çok daha zengin bir deneyim yaşayabilecekler” dedi.

Mobil yazılım geliştirme kiti (SDK) Google ML Kit, Google’un makine öğrenimi alanındaki uzmanlığının, Android ve İOS tabanlı mobil uygulamalarda kullanılmasını sağlıyor.

Yapılan işlemlerin yüzde 80’inin entegre yapay zeka hızlandırıcısından geçmesini sağlayan MediaTek donanımları, Android Neural Networks uygulama programlama ara yüzü (NNAPI) ile eşsiz bir uyum sağlıyor. NNAPI, geliştiricilere sunduğu stabil ara yüz performansıyla, mobil yapay zeka ekosisteminde daha fazla inovasyon geliştirilebilmesini mümkün kılıyor.

Makine öğreniminin mobil uygulamalarda kullanımının, giderek yaygınlaştığını dile getiren Google Android Yapay Zeka ve Kamera Ürünleri Grup Müdürü Brahim Elbouchikhi, “Google ML Kit, kullanıcılara daha fazla fayda sunmak isteyen uygulama geliştiricilerinin vazgeçilmez gereçleri arasında yerini alıyor. MediaTek ile giriştiğimiz, Helio P90 işlemcilerin ve APU 2.0’nin sunduğu avantajları uygulama geliştiricilere kazandıran iş birliğimizden çok mutluyuz. Geliştiricilerin bu avantajların gücüyle mobil cihazlara kazandıracakları yeni yetenekleri görmeyi, heyecanla bekliyoruz” dedi.

ML Kit, Google’un mobil cihazlarda sunduğu deneyimlere güç veren teknolojilerini ve makine öğrenimi uzmanlığını kapsıyor. MediaTek’in Google ML Kit’e Helio P90 desteği, 2019 yılı ilk çeyreğinde start aldı.

MediaTek ve Google İş Birliği Helio P90 makine öğrenimi teknolojisi