MAGNETIC film çekimleri için Sony FS7 II ve FS5 II 4K kameralarını tedarik etti

Dünyanın en iyi ekstrem sporcularıyla doğayı keşfe götüren Nuit de la Glisse film serisinin yönetmeni Thierry Donard yepyeni bir filmle karşımızda. “MAGNETIC” isimli yeni filmin prömiyeri 30 Kasım’da Paris’teki Cinema Grand Rex’te yapılıyor. Ekstrem spor tutkunlarının merakla beklediği MAGNETIC, Yeni Zelanda’dan Pakistan ve Tahiti’ye kadar dünyanın ücra köşelerinde en olağanüstü doğal parkurlarında çekildi. MAGNETIC filmi Sony FS7 II ve FS5 II 4K kameraları

Bu modern dönem macerasında, 15 farklı ekstrem spora ve dünyanın en iyi sporcularından bir kısmına odaklanan 4K kalitesinde çekimler yer alıyor. Yıllardır Nuit de la Glisse’e destek olan, ayrıca PXW-FS7 II ve PXW-FS5 II gibi kameraları tedarik eden Sony sayesinde, prodüksiyon ekibi sahada teknik ve yaratıcılık açısından zorluklar yaratan durumların üstesinden gelerek güçlü bir etkiye sahip anlar yakalayabildi.

MAGNETIC’in çekimleri için kalabalık bir ekip görev aldı
10 kişinin üzerinde bir ekibin çekim yaptığı filmde Sony’nin kompakt ve hafif FS7 II ve FS5 II video kameraları; Fransa Alpleri’nden Pakistan’ın zirvelerine kadar bir dizi farklı coğrafyada, dondurucu soğuktan +40 C dereceye ulaşan aşırı sıcaklıklara dayandı. Kameraların hafiflikleri de film yapımcılarının gün boyu yapılacak çekimler için lensler ve pillerle birlikte üç-dört kamera taşıyabilmesine olanak tanıdı. En yeni kamera teknolojisini alanlarının doruk noktasındaki sporcular ile bir araya getiren Nuit de la Glisse, dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere bir modern dönem macerasının uyandırdığı tüm duyguları ve heyecanı sunuyor.

“MAGNETIC”; sörf, serbest stil BMX, snowboard, rüzgâr sörfü ve diğer ekstrem sporları belgeliyor. Çekim sırasında farklı kameralar kullanılmış olsa da prodüksiyon ekibi, doğru çekimlerin hızla yapılmasının gerektiği en zorlu sahnelerde Sony’nin FS5 II ve FS7 II kameralarını seçti. Yönetmen Thierry Donard kameralarla ilgili şu yorumu yaptı: “Hafif, ergonomik yapıları ve anında çantadan çıkarıp çekim yapabilmenizi sağlayan kameralar olmaları… Ekstrem spor çekimi yaparken, fırsatları kaçırmamak için bunlar çok önemli.”

Donard, 2015’te, eleştirmenlerin büyük beğenisini kazanan “Don’t Crack Under Pressure” filmini çekerken Sony’nin 4K video kameralarını tanımıştı.

Thierry Donard şunları belirtti: “FS5 II ile ağır çekim yapabilmek muhteşem bir katkı sağladı. Yeni FS7 II’deki lens bağlantısı, ağır lenslerin taşınması bakımından muhteşem bir katkı oldu. FS5 II’nin kayıt codec’i de özellikle harici kayıt cihazı ile çekim yapmayı kolaylaştırdığı için büyük bir artı. Ayrıca yeni FS7 II vizörü çok daha iyi kalite sunuyor.”

Ekip, RAW ile çekim yapmak yerine, pratik dosya boyutlarını korurken olağanüstü kalitede 4K içerik çekimi yapmak için Sony’nin XAVC codec’ini ve S-Log’u seçti. Bu sayede hareket halindeyken içerik kaydetmek ve yönetmek için hızlı, verimli bir iş akışı sağlandı.

Nuit de la Glisse’in “MAGNETIC” filmi, 6 Aralık 2018’den itibaren Avrupa genelinde 1000’i aşkın sinemada gösterime giriyor.

MAGNETIC filmi Sony FS7 II ve FS5 II 4K kameraları