LG Electronics Nisan-Haziran döneminin ilk yarı gelirlerini açıkladı

LG Electronics Inc. (LG) bugün, 15.03 trilyon KRW (13.40 milyar ABD Doları) konsolide satış ve Nisan-Haziran 2019 dönemini kapsayan dönem için 652.3 milyar KRW (559.4 milyon ABD Doları) faaliyet karı ile ikinci çeyrek ve ilk yarı gelirlerini açıkladı. Geçen yılın aynı dönemine göre, operasyon gelirleri yüzde 15.4 düşerken satışlar yüzde 4.1 arttı. LG Beyaz Eşya ve İklimlendirme Çözümleri Şirketi LG Electronics

LG Beyaz Eşya ve İklimlendirme Çözümleri Şirketi, LG Electronics tarihinde bir iş biriminin yaptığı en yüksek satışı elde ederek, ikinci çeyrekte 6.10 trilyon KRW (5.23 milyar ABD doları) rekor satış yaptığını bildirdi. Özellikle Kore, Kuzey Amerika, Avrupa ve Orta Doğu gibi bölgelerde güçlü olan karlılık, 2018’in ikinci çeyreğinden itibaren yüzde 16,1 arttı. 717,5 milyar KRW’lık (615,3 milyon ABD Doları) işletme geliri, Nisan-Haziran döneminde bugüne kadarki en yüksek gelir oldu.

LG Mobil İletişim Şirketi’nin, akıllı telefon pazarındaki durgunluk ve Çinli markaların agresif fiyat politikası nedeniyle 2019 yılının ikinci çeyreğindeki satışı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,3 azaltarak 1,61 trilyon KRW’de (1,38 milyar ABD doları) kaldı. Satışlar, ilk çeyreğe göre yüzde 6,8 arttı ancak iş birimi, yeni modellerin piyasaya sürülmesi ve akıllı telefon üretiminin Vietnam’a taşınmasıyla ilgili ek maliyetleri desteklemek amacıyla yapılan pazarlama yatırımlarının bir sonucu olarak 313 milyar KRW (268,4 milyon ABD Doları) işletme zararı bildirdi. Rekabetçi kitlesel akıllı telefonların tanıtılması ve 5G ürünlerine olan talebin artmasının, üçüncü çeyrekte performansın artmasına katkıda bulunması bekleniyor.

Bilgi-eğlence ürünlerinin güçlü satışları ve elektrikli araç bileşenlerine olan talebin artması, satışların artmasına neden oldu. Önümüzdeki çeyrekte şirket, büyük müşterilere bileşen tedarikini dengelemeye ve yeni projelerle ilgili maliyet azaltmalarına öncelik vermeye odaklanacak.

İleriye dönük olarak, hem bilgi ekranlarında hem de güneş modüllerinde büyümenin güçlü kalması bekleniyor.

LG Beyaz Eşya ve İklimlendirme Çözümleri Şirketi LG Electronics