Kripto parası olanlar nelere dikkat etmeli?

Kripto para yatırımcılığı, diğer finansal yatırım araçları gibi risklerle dolu ve tecrübe gerektiren bir alan. Durum böyle olunca da yatırımcıların bir takım sorumlulukları yerine getirmeleri gerekiyor. Kripto para sahibi olduktan sonra iyi gözlem, sıkı takip ve mantıklı adımlar atmak büyük önem taşıyor. Intexcoin CEO’su ve Blockhain Teknolojileri Uzmanı Erdoğan Köse, kripto parası olanlara önemli tavsiyelerde bulunuyor. Kripto para yatırımcılığı Intexcoin ve Blockhain Teknolojileri

Güvenli Muhafaza

Her türlü birikimin güvenliğinin son derece önemli olduğunu ve konu kripto paralar olduğunda güvenin birinci öncelik olması gerektiğini belirten Erdoğan Köse, “Yatırımcılar, kripto para alım satım sitelerinde işlem yaparken varlıklarının tamamı ile işlem yapmamalıdırlar. Birçok sanal cüzdan var. Bunlardan en çok talep görenlerden biri tercih edilebilir. Mutlaka 2’li güvenlik doğrulama yapılmalıdır. Bunun için de çeşitli uygulamalar mevcut. Cüzdan şifresi güçlü olmalı ve eğer unutma ihtimaliniz varsa bir yere not etmek, bu notu güvenli bir yerde muhafaza etmek gerekir. Şifresini unuttuğu için birçok kişi kripto paralarına erişemedi. Yeni yaşanan bir olay bu konunun önemini gözler önüne serdi. Bir kripto para borsasının sahibi vefat etti ve şifrelere kimse erişemediği için 140 milyon dolar değerinde bir varlığa maalesef ulaşılamıyor. Bence mutlaka bir usb cüzdan (soğuk cüzdan) edinilmelidir. Güvenli bir kaç marka var araştırıp bulunabilir” dedi.

Çeşitli Kaynaklardan Doğru Takip

İnternette kripto paralar hakkında binlerce içerik olduğunu söyleyen Erdoğan Köse, doğru kaynaktan beslenmenin önemine vurgu yaparak, “Yatırımcıların her şeyden önce bu konuda bilgi sahibi olmak için doğru kaynakları kullanmaları gerekir. Hem ülkemizdeki siteler hem de yabancı kaynaklı birçok siteden bu bilgilere ulaşabilirler. Çapraz bilgilenme yapmak faydalı olur. Araştırdığınız konu hakkında farklı kaynaklardan yararlanmak, konuyu alternatiflerinden edinilen bilgilerle pekiştirmek gerekir. Aslında bu yöntem hayatın her alanında yapılması gereken bilgi edinme tarzı olmalıdır” dedi.

Spekülasyonlar Paniği Tetikler

Özellikle konu yatırım olduğunda spekülasyonların ardı arkasının kesilmediğini belirten Erdoğan Köse sözlerine şöyle devam etti: “Adı üzerinde spekülasyon, yani gerçek ve somut bilgiye dayanmayan, temenni ve beklentilerin gerçekmiş ya da gerçekleşecekmiş gibi aktarılmasıdır. Bunun en güzel ve güncel örneği Bitcoin’dir. 1 yıldan fazla süredir çok değer kaybetti ve spekülatörler tekrar piyasayı yükseltmek için afaki söylemlere başladılar. Her söyleneni dinlemeden derin analizler ve araştırmalar yaparak ilerlemeli. Böyle durumlarda sakin hareket ederek, soğukkanlılığı elden bırakmamak gerekiyor.”

Kontrol Yatırımcının Elinde

Savaş, seçim, olumlu-olumsuz ekonomik hareketler gibi istem dışı gelişen olayların kripto para piyasasına çok da etki etmediğini belirten Erdoğan Köse, “Kripto para piyasasında kontrol sadece ona sahip olan insanların oluşturduğu topluluktadır. Tabii ki devletlerin bu alana yönelik olumlu-olumsuz yaklaşımları dalgalanmalar yaratır. Ancak kalıcı bir etki bırakmaz. Kripto paralarda tüm işleyiş ve gelişme topluluğun ona olan güveni ile belirlenir. Krizler doğaları gereği yeni fırsat alanları üretirler. Tarih bize bunu çok kez gösterdi. Kriz dönemlerinde insanlar refleks olarak alternatif gelir ve yatırım alanlarına yönelirler ki kripto paralar günümüzde bu alanların en başında ve en dinamik olanıdır. İlk kripto para olan Bitcoin’in popülerliğini, bilinirliğini ve işlevsel güçlü bir araç olmasını sağlayan da yine bir kriz ortamı olmuştur. Geçmişte Güney Kıbrıs ve Yunanistan’da yaşanan ekonomik krizde Bitcoin insanların sorunlarını aşmada en önemli araç olmuştur” dedi.

Kripto para yatırımcılığı Intexcoin ve Blockhain Teknolojileri