Kaspersky Lab Secur’IT Cup öğrenci yarışmasının şampiyonu belli oldu

Kaspersky Lab, geçtiğimiz hafta düzenlediği Akademik İş Ortakları Zirvesi’nde Secur’IT Cup öğrenci yarışmasının kazananlarını da duyurdu. Rusya’nın Innopolis Üniversitesi’nden Alisa Gazizullina ve Vladislav Vinogradov’un projesi birinci oldu. Kaspersky Lab Secur’IT Cup Innopolis Üniversitesi

Kaspersky Lab’ın global öğrenci yarışması Secur’IT Cup, akademik altyapı farkı gözetmeksizin dünyanın her yerindeki öğrencilere açık bir organizasyon. Katılımcılar 10.000 dolarlık ödül kazanma şansının yanı sıra kendilerine benzer öğrencilere karşı yarışma ve sektörde çalışmanın nasıl olduğuna dair fikir edinme fırsatı ediniyor. Bu yılki yarışmada öğrencilerden; sağlık, IoT ve kişisel güvenlik alanlarındaki gelişmeleri destekleyen güvenlik çözümü fikirleri istendi. Yarışmanın finali Kaspersky’nin Budapeşte’de düzenlediği Akademik İş Ortakları Zirvesi’nde yapıldı. Finale çıkan fikirler, Kaspersky ve sektör uzmanlarından oluşan jüriye sunuldu. Finalde Avustralya, Bahreyn, Fransa, Almanya, Hindistan, Rusya ve ABD’den 27 öğrenci yarıştı. Alisa Gazizullina ve Vladislav Vinogradov, “Suç Kamerası”- Güvenli ve Akıllı Gözetim adlı projeleriyle birinci oldu.

Alisa Gazizullina birincilikleri hakkında şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl da finallerde yer almıştım. Yetenekli profesyonellerin, yarışmadaki diğer katılımcıların ve akademik zirvedeki konuşmacıların fikirlerini dinlemek araştırmam için bana ilham verdi. Aldığım kapsamlı geri bildirimler, projemde geliştirilmesi gereken noktaları düşünmemi sağladı. Bu yılki yarışmanın duyurusunu gördüğümde, suç tespiti için kendi video gözetleme sistemi üzerinde çalışmaya başlamış olan arkadaşımla paylaştım. FHE (Fully Homomorphic Encryption- Tamamen Benzer Yapılı Şifreleme) alanında araştırma yapıyordum ve bu konudaki son bilgileri takip etmeye başladık.
Video gözetleme sistemine Benzer Yapılı şifreleme algoritmaları eklemeye karar verdik. Bu sayede, video verilerini buluta şifreli bir biçimde aktarabildik ve şifreli metinler üzerinde, şifre çözmeye gerek kalmadan analiz yapabildik. Böylece, müşterinin veri gizliliğini koruyarak şifreli metinler üzerinde işlem yapabilen bir Güvenli ve Akıllı Gözetim sistemi ortaya çıktı.

Yarışmayı kazandığımız için çok mutluyuz. Projemizin geleceğine destek olduğu ve geliştirmemiz için güçlü bir temel sağladığı için de Kaspersky Lab’a minnettarız.”

Kaspersky Lab Yetenek Kazanımı Lideri Kirill Shiryaev, “Bu yılki projelerin tümü harikaydı. Hepsi yoğun bilgi ve çabayla ortaya çıkan projelerdi. Finalistlerin tümü siber güvenlik endüstrisinde başarılı bir kariyer edinme potansiyeline sahip. Bu kadar kaliteli projeler arasından kazananı belirlemek çok zordu fakat modern video analitiği ile teknoloji harikası kriptografik algoritmaların birleşimine bayıldık.” dedi. Kirill sözlerine şöyle devam etti: “Secur’IT Cup yarışması gençlerin, siber güvenlik sektöründe bir kariyerin sağlayacağı yaratıcılık hakkında fikir edinmesini sağlıyor. Bu yarışma, Kaspersky Academy’nin gençleri sektörde bir kariyer edinmeye teşvik eden girişimlerden yalnızca biri.”

Kaspersky Lab yarışmada ikinci olanları da kutladı. Almanya’daki LMU Munich’ten Philipp Mieden, açık kaynaklı Netcap Sensör ve Toplama Sunucusu projesiyle ikinci oldu. Mieden, 2019’da Singapur’da düzenlenecek Kaspersky Güvenlik Analistleri Zirvesi’ne tüm masrafları karşılanan bir gezi kazandı.

Dünyanın her yerindeki üniversitelerden akademik iş ortaklarımızı bir araya getiren Kaspersky Akademik İş Ortakları Zirvesi’nde, genel durum, tehdit alanı ve üniversiteler ile öğrencilerin yararlanabildiği girişimlerimiz hakkında son bilgiler iletildi. Temsilciler ayrıca Kaspersky uzmanları ve diğer konuşmacıların en güncel siber güvenlik konuları hakkında yaptığı konuşmaları dinleme fırsatı yakaladı.

Kaspersky Lab Secur’IT Cup Innopolis Üniversitesi