Kaspersky bilgisayar saldırılarının nerelerden geldiğini açıkladı

Kaspersky Lab çözümleriyle korunan endüstriyel kontrol sistemi (ICS) bilgisayarlarının yüzde 40’ından fazlası, 2018’in ilk yarısında en az bir kez zararlı yazılım saldırısına uğradı. Kaspersky Lab bilgisayar saldırıları

Saldırılardan en çok etkilenen ülkeler Vietnam, Cezayir ve Sri Lanka olurken, endüstriyel makineler için en güvenli bölge ise Danimarka oldu. Kaspersky Lab ICS CERT’in 2018’in 1. yarısına ait endüstriyel tehdit alanı raporunda elde edilen önemli bulgulardan biri bu oldu.

Bilgisayar saldırıları artıyor

Kaspersky Lab araştırmacılarının elde ettiği istatistikler, bu tehdidin endişe verici bir şekilde büyüdüğünü ortaya koyuyor. 2018’in ilk yarısında, ICS bilgisayarlarının yüzde 41,2’sinin en az bir kez saldırıya uğradığı tespit edildi. Bu ayrıca bir eğilimin devam ettiğini de gösteriyor. 2017’nin ilk yarısında yüzde 36,61 olan oran aynı yılın ikinci yarısında yüzde 37,75’e çıkmıştı.

Bilgisayar saldırıları nerelerden geliyor?

Tehditlerin büyük bir bölümü internet üzerinden geldi. İnternet, son yıllarda ICS’lere zararlı yazılım bulaştıran bir numaralı kaynak haline geldi. Tehditlerin yüzde 27’si internet kaynaklı olurken, çıkarılabilir depolama cihazları ise yüzde 8,4 ile ikinci sırada yer aldı. Tehditlerin yüzde 3,8’ini temsil eden e-posta istemcileri hacim açısından üçüncü oldu.

[irp posts=”2058″ name=”Bu Grundig çamaşır makinesi kazanı pet şişeden üretildi”]

Kaspersky Lab bilgisayar saldırıları

[irp posts=”2046″ name=”Şaşırtıcı ama erkekler kadınlardan daha fazla emoji kullanıyor”]