İkinci el cep telefonu ve tabletlerde 1 yıl garantili satış dönemi başladı

İkinci El Telefon Garantisi, ikinci el telefonlara garanti geliyor, ikinci el tablet garantisi, Ticaret Bakanlığı ikinci el telefon, ikinci el telefonlara yeni düzenleme.

İkinci el cep telefonu ve tabletlerde 1 yıl garantili satış dönemi ne zaman başlayacak? Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ikinci el telefon ve tablet düzenlemesi ile ilgili merak edilenleri açıkladı. Kararlar resmi gazetede yayınlandı ve yürürlüğe girdi. İkinci El Telefon Garantisi. ikinci el telefonlara garanti geliyor.

Instagram Hesabımız

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bakanlığımızca hazırlanan ve son aşamaya gelen yeni düzenleme ile ikinci el piyasada sıklıkla alışverişe konu olan cep telefonu ve tabletler, belirli bir standartta yenilenerek, sertifikalı ve garantili bir şekilde tekrar satışa sunulabilecek. Yeni sistem ile tüketicilerimiz kullanılmış teknolojik ürünlerini satarken veya ikinci el ürün alırken güvenli bir şekilde hareket edebilecek. Satın aldığı yenilenmiş ürünle ilgili sorun yaşadığında garantiden kaynaklanan haklarını kullanabilecek. Düzenleme ile kullanım ömrü henüz dolmayan teknolojik ürünlerin tekrar ekonomiye kazandırılmasını, israfın ve çevreye verilen zararların önlenmesini, ithalatın azaltılmasını ve tüketicilerin bütçelerine daha uygun bedelle, güvenli bir şekilde ikinci el cihaz almalarını sağlamayı amaçlıyoruz.”

Facebook Türkiye’deki KOBİ’lere 7 Milyon TL Değerinde Yardım Yapacak!

İkinci el telefonlara en az 12 ay garanti verilmesi zorunlu olacak!

Pekcan, bu kapsamda kullanılmış cep telefonu ve tabletlerin Bakanlıkça onaylı yenileme merkezleri tarafından belirli bir standarda göre yenilenebileceğineve sertifikalı bir şekilde tekrar satışa sunulabileceğine dikkat çekti. Ticaret Bakanlığı’ndan “yenileme yetki belgesi” alarak faaliyette bulunacak olan yenileme merkezlerinin, tüketicilerden kullanılmış ürünleri almak ve yenilenmiş ürünleri satmak üzere kendilerine bağlı çalışan “alıcı” ve “satıcı” kanalları oluşturabileceğini anlatan Pekcan, “Yenilenen ürünlerin ambalajında, etiketinde ve reklamlarında “yenilenmiş ürün” ibaresine yer verilerek satışa sunulması ve ayrıca bu ürünlere en az 12 ay garanti verilmesi zorunlu olacak. “ ifadelerini kullandı. Pekcan, Yönetmelik taslağında ilgili kurum ve kuruluşların görüş ve değerlendirmelerinin alınarak son aşamaya gelindiğini belirterek, söz konusu düzenlemenin yakın zamanda hayata geçeceğini sözlerine ekledi.

Amazon.com.tr’nin Okula Hazırlık Fırsatları başladı! Yüzde 70’e varan indirimler yaptılar!

ikinci el telefonlara garanti geliyor.