Şubat ayında ikinci el araç fiyatları düştü ama satışlarda bir yükseliş olmadı! İkinci el pazarı ne zaman canlanır?

ikinci el araç fiyatları 2021.
ikinci el araç fiyatları 2021.

Şubat ayında ikinci el araç fiyatları düştü ama satışlarda bir yükseliş olmadı! arabam com ikinci el raporu, ikinci el araç satışları, ikinci el otomobiller, ikinci el arabalar arabamcom, arabamcom ikinci el arabalar. ikinci el araç fiyatları 2021.

Instagram Hesabımız

arabam.com’un şubat ayı ilan verilerinden derleyerek oluşturduğu bilgiler açıklandı. İşte o araştırmanın detayları. En çok dikkatimi çeken ikinci el araç fiyatlarının düşmesine rağmen satışlarda bir yükselişin olmaması oldu.

Covid 19 sürecinde sokağa çıkma kısıtlamaları ve artan faiz oranları, ikinci el araç satışlarını doğrudan etkiliyor. Şubat ayında araç fiyatları düşmesine rağmen satışlarda bir yükseliş gözlemlenmiyor, ikinci el otomotiv piyasasında genel bir durgunluk hakim.

Mart ayı itibari ile kısıtlamaların esnetilmesiyle otomobil satışlarının artacağını ve alıcıların bütçelerine uygun araç araştırması yapmaya başlayacağını söylemek mümkün. arabam.com’da Şubat ayında 50.000 TL – 100.000 TL aralığındaki araçların ve kilometresi yüksek olan araçların artışı devam ediyor. 1.2 – 1.4 arası motor hacmine sahip araçların ilan oranlarında %7’lik düşüş yaşanıyor.

Renault, Şubat ayında da %20 oranı ile birinciliğini koruyor. Fiat ise %18 ile ikinciliği elde ediyor. Fiat markasını sırasıyla Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Honda ve Citroen izliyor.

İlanlara model özelinde bakıldığında Şubat ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri Clio, Astra ve Focus oldu. Geçtiğimiz Ocak ayında da bu üç marka en çok tercih edilenlerdi, Astra ve Focus’un tercih edilme oranı %1 arttı. Bu üç modeli ise sırasıyla Megane, Passat ve Corolla takip ediyor.

arabam.com’da Şubat ayında en fazla ilan verilen araç model yılı %7,8 oranı ile 2017 modeller oldu. Bunu sırasıyla 2015, 2012 ve 2016 model araçlar takip etti.

İlanlar içinde en yüksek payı Şubat ayında da 50-100 bin TL aralığındaki araçlar alıyor. Diğer fiyat aralığındaki ilan sayılarında ise genel bir düşüş söz konusu. 350.000 TL ve üzeri araçlarda ise %1’lik artış görünüyor.

İkinci el otomobil pazarının ramazan ayının gelmesiyle birlikte hareketleneceğini düşünüyorum. Özellikle Ramazan Bayramı’nda Perşembe Pazar tatil olması ve bu tatilin daha da uzatılabilecek olması pazarı hareket getirecektir. Ramazan Bayramı’nın ardından yaz mevsimine resmen başlayacak olmamız da tatil, memleket yolculukları gibi kullanımların hızlanmasını sağlayacak ve ikinci el pazarında hareketi artıracak.

İşte ikinci el araç almaktan vazgeçirecek sıfır kilometre otomobiller! Üstelik çoğu 2021 model!

GoToTechno Mart 2021 Sayısını Nerelerden Okurum? Teknoloji dergileri Mart 2021.

GoToTechno Dergisi 26. sayısıyla karşınızda. Teknoloji Dergileri arasında 26. sayısına ulaşan GoToTechno Dergisi’ni nerelerde okuyabilirsiniz. Google Play ya da App Store’dan Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek okuyabilirsiniz. Ben uygulama indirmek istemiyorum diyorsanız Turkcell Dergilik web sitesi üzerinden de okuyabilirsiniz.

GoToTechno Dergisi Türk Telekom Dergilik üzerinden de yayın hayatına devam ediyor. Google Play ya da App Store’dan Türk Telekom e-dergi  uygulamasını indirerek okuyabilirsiniz. Türk Telekom e-dergi iOS ve Android uygulamalarını indirerek dergiyi okuyabilirsiniz.

GoToTechno Dergisi Mart 2021 sayısı ayrıca Araba Habercisi Dergisi ile birlikte Dijital basın dergilikte. 

ikinci el araç fiyatları 2021.