Görünmezlik formülü bulundu mu?

Bilimsel çalışmaların en ilgi çeken alanlarından birtanesi şüphesiz metamateryallerdir. Bu alan fazlasıyla dinamik ve hareketli bir alan ve bildiğimiz malzemeler ile yapabileceklerimizin sınırlarını aşan gelişmelere olanak sağlıyorlar. Harry Potter filmleri Görünmezlik formülü olan metamateryaller

Metamateryal konusunda önde gelen isimlerden biri Dr.Irina Khromova. Khromova, bu malzemelerin bugün ve gelecekte nasıl kullanabileceğine dair önemli fikirler veriyor. Bu fikirlerini derlediği bir de makale yazarak, bu materyallerin ne işe yaradığını ve ne olduğunu açıkladı.

Metamateryallerin toplumla ilk tanışması görünmezlik pelerinleri olmasa da bu ürünleri önemli hale getiren şey bu olay oldu. Harry Potter filmlerinde büyü ile açıklanan görünmezlik pelerinini mümkün kılan bu metamateryaller ile Arthur C. Clarke bir kez daha tezinde haklı çıktı.

Bilim insanları metamateryalleri ilk olarak 20. yüzyılın sonlarında araştırmaya başladı. Bu yeni temelde dalgaların, sesin ya da ışık dalgalarının, özel olarak tasarlanmış ve yapay olarak oluşturulmuş yapılarla etkileşime girmesine dayanıyordu.

Harry Potter filmleri Görünmezlik formülü olan metamateryaller