Fujitsu Avustralya’nın en iyi bilgisayarını üretmek için Australia Limited ile anlaştı

Fujitsu, Avustralya’yı dünyanın Ar-Ge sıralamasında ön saflara taşıyacak süper bilgisayarını geliştirmek üzere Australia Limited ile sözleşme imzaladı. Fujitsu Canberra bölgesi Australia Limited gototechno

Yeni süper bilgisayara, Canberra bölgesinin geleneksel sahipleri olan Ngunnawal dilinde ‘arama’ anlamına gelen Gadi adı verildi. Gadi, Kasım 2019’da NCI’nın 2012 yılında yine Fujitsu tarafından sağlanan mevcut süper bilgisayarı Raijin’in yerini alacak. Bu yükseltme, Ulusal İşbirliği Araştırma Altyapısı Stratejisi (NCRIS) kapsamında Avustralya hükümetinin sağladığı 70 milyon dolar fon ile mümkün oldu.

CSIRO, Geosciences Australia ve Meteoroloji Bürosu gibi kuruluşlarda çalışan araştırmacılar, mevcut süper bilgisayardan daha hızlı ve daha yüksek kapasiteden faydalanacaklar.

Avustralya Ulusal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Profesör Brian Schmidt, yeni bilgisayarın Avustralya’nın en hayati araştırmalarında çok önemli adımlar atılmasına yardımcı olacağını söyledi. “NCI, ulusal çapta hayata geçirdiğimiz araştırmalarda çok önemli bir rol oynamaktadır ve süper bilgisayar Gadi bu önemli çalışmanın merkezinde yer almaktadır. Avustralya’nın araştırmalarına yaptığımız her yatırım, geleceğimize yapılan bir yatırımdır. Bu kritik altyapının iyileştirilmesi sayesinde küresel sorunlara çözüm aranacak.”

Fujitsu Avustralya ve Yeni Zelanda CEO’su Mike Foster, ”Fujitsu, Avustralya’daki bilimin ilerlemesinde hayati bir rol oynayacak olan bu önemli girişimin bir parçası olmaktan gurur duyuyor. Uzun zamandır ANU ve NCI ile süren ilişkilerimizi daha da ileriye taşımayı dört gözle bekliyoruz.”

Fujitsu, NCI için en iyi sonucu sağlamak için Lenovo, Intel, NVIDIA, NetApp, Mellanox Teknolojileri, DDN (Luster), Altair ve Schneider’ın iştiraki APC dahil olmak üzere bir dizi üreticiyle birlikte kendi teknolojisine dayalı bir çözüm üretti. Bu güçlü ve endüstri lideri teknoloji yaklaşımı, önümüzdeki yıllarda Avustralya’da hayata geçirilecek araştırmaların ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor.

Yeni süper bilgisayar, Fujitsu ve Lenovo Neptune ™’ün yenilikçi sıvı soğutma teknolojilerini kullanacak ve yüksek bilgi işlem gücü sağlayacak.

Altair’in PBS Works Suite yazılımı, iş planlamasını ve iş yükü yönetimini optimize edecek.

Fujitsu Canberra bölgesi Australia Limited gototechno