İyzico’nun Türkiye’de e-ticaret sektörüne göre 4 kat daha hızlı büyüdüğünü biliyor muydunuz?

Türkiye fintek sektörünün lider şirketlerinden iyzico, Politika Analiz Laboratuvarı (PAL) ile “Finansal Teknolojilerin Türkiye Ekonomisine Etkileri” başlıklı bir rapor hazırladı. fintek sektörünün lider şirketlerinden iyzico e-ticaret sektöründe

PAL ekibi ve iyzico’nun beraber yürüttüğü çalışmanın bir başka öne çıkan başlığı ise kayıtdışı ekonomi alanındaki etkisi oldu. Rapora göre iyzico, 1,2 milyar TL değerinde online işlemin kayıtdışından kayıt içine geçmesini sağladı. Özellikle e-ticaret sektörüne dair önemli rakamlar içeren raporda, iyzico’nun büyüme rakamları ve e-ihracat verileri ön plana çıkan konular oldu.

iyzico e-ticaret sektöründen 4 kat hızlı büyüyor!
BKM verilerine göre Mart 2016 – Eylül 2018 arasında Türkiye genelinde internet üzerinden kredi kartıyla yapılan ödemeler, aylık ortalama yüzde 3 ile büyürken iyzico’nun büyüme oranı yüzde 11 oldu. iyzico üzerinden Mayıs 2016’da 17 milyon TL’lik işlem hacmine erişildi; Haziran 2018’de ise bu hacim 260 milyon TL seviyesine ulaştı.

iyzico ülkenin e-ihracat menzilini genişletiyor
Raporun değindiği bir diğer önemli başlık ise e-ihracat rakamları. Buna göre iyzico üzerinden gerçekleştirilen e-ihracat faaliyetlerinin menzili, Türkiye’nin 3.355 km’lik e-ihracat menzilinin 1,5 katına çıktı ve 5.292 km oldu.

Menzil artışının yanında iyzico, bu alanda da ülke ortalamasının üzerinde bir büyüme kaydetti.

1.2 milyar TL’lik kayıtiçi işlem artışı sağlandı
Raporda ayrıca, iyzico’nun kayıtiçi ekonomiye olan katkısına da değinildi. Buna göre, iyzico üye iş yeri sayısının ve iyzico üzerinden gerçekleştirilen işlem hacminin artması, kayıt dışından kayıt içine geçen işlem hacmini de artırdı. 2016-2018 yılları arasında, iyzico üzerinden gerçekleştirilen işlem hacmi 4,8 milyar TL seviyesine ulaştı ve kayıtiçi ekonomiye 1,2 milyar TL seviyesinde bir katkı sağlandı.

fintek sektörünün lider şirketlerinden iyzico e-ticaret sektöründe