Altyapı Büyüme Hızında Hayaller Fiber, Gerçekler ADSL!

Fiber internet TELKODER
Fiber internet TELKODER

Altyapı Büyüme Hızında Hayaller Fiber, Gerçekler ADSL! Fiber internet TELKODER.

Instagram Hesabımız

19 yıldır telekomünikasyon sektörünün gelişimine önemli katkılar sunan Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER), 12. Ulaştırma ve Haberleşme Şurası’nda yapılan fiber altyapı konusundaki açıklamaları ve son zamanlardaki gelişmeleri değerlendirdi.
Şura oturumlarında fiber altyapı konusunda Türk Telekom’un söylemlerinin hala aynı noktada ve çözümden çok uzakta olduğunun altını çizen TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci: “Tüm dünya 5G gibi kritik bir teknolojiyi konuşurken biz hala fiber altyapının yaygınlaştırılması gerektiğini konuşuyoruz. Türkiye’de fiber altyapı gerektiği yüksek hızda büyüyemiyor. Vatandaşların ve alternatif işletmecilerin taleplerine karşın yerleşik operatörün söylemleri, hala aynı noktada… Alternatif işletmeciler fiberi yaygınlaştırmak için önümüzü açın demeyi sürdürüyor ama bir türlü fiberi hızla büyütme aşamasına geçemiyoruz. Kamu tarafında Cumhurbaşkanı’nın da fiber altyapının yaygınlaştırılması gerektiği yönündeki açıklamalarıyla dahil olduğu bu konunun bir an önce çözülmesi gerekiyor. Sürekli alternatif işletmecilerin fiber altyapı yatırımı yapma iştahları engellenmemeli diyoruz ancak geçen hafta yayınlanan BTK’nın 400 metre ve altı kazılarda tesis paylaşımına ilişkin düzenlemesi dahi alternatif işletmecilerin kazı yapmalarının önünde engel teşkil ediyor. Bu kurul kararı sonucunda alternatif işletmeciler 1 metre kazı yapmak için bile 60 güne kadar beklemek zorunda kalabilirler. Yatırım yapmak İsteyen şirketlerin önü mevzuatlarda değişikliğe gidilerek açılmalıyken bu tür kararlarla engellerin çoğaltılması hem sektör hem de ülkemiz adına üzücü. Kamu yetkililerinin fiber altyapımızı yaygınlaştıramazsak geleceği yakalamamızın mümkün olmayacağını artık anlamaları gerekiyor.” diyor.

Türk Telekom’un oyun platformu Playstore’da en çok oynanan oyunlar açıklandı!

1 yılda 41 bin km dünyayı yakalamak için yeterli değil

BTK’nın açıkladığı 2021 yılı 2. Çeyrek Pazar Verileri raporuna göre toplam erişilen fiber altyapı uzunluğunun 445.390 km olduğunu hatırlatan Teberci: “TELKODER 19 yıldır hep doğrulara dikkat çekti ve sektörümüzün gelişmesi kadar ülkemizin geleceği için de çalıştı ve çalışmayı sürdürüyor. Fiberin büyümesi için çok sayıda proje ve hukuki süreç ortaya koyduk. Yıllarca adım adım bu noktaya geldik. Ama hala fiber altyapının karlılık kapısı görülmesi gerçeği bir türlü değişmiyor. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 404 bin km civarında olduğu dikkate alındığında bir yılda yaklaşık 41 bin km fiber altyapı döşenebildiği görülüyor. Devede kulak misali, olması gereken büyüklükten çok çok az bir boyutta. Mevcut fiber büyüklüğümüzün en az 4-5 kat artması gerekiyor. Elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren şirketler, ilgili kamu kurumları, STK’lar ve hatta Cumhurbaşkanı bile ülkemizde fiber altyapının yeterli olmadığını özellikle 5G’nin çalışacağı hızlara erişilebilmesi için önemli ölçüde artması gerektiğini vurguluyor. Ancak sektörde hala ortadan kaldırılması gereken pek çok sorun olduğunu görüyoruz. Alternatif işletmecilerin yatırım iştahının yüksek olduğunu ancak yatırım yapmaya imkan bulamadıklarını da söylemek mümkün” dedi. 

İZFAŞ, oyun girişimciliği ve yazılım alanında da İzmir’i Türkiye’nin öncüsü yapmak için ilerliyor!

GoToTechno Ekim 2021 Sayısını Nerelerden Okurum?

GoToTechno Dergisi 33. sayısıyla karşınızda. Teknoloji Dergileri arasında 33. sayısına ulaşan GoToTechno Dergisi’ni nerelerde okuyabilirsiniz. 

Google Play ya da App Store’dan Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek okuyabilirsiniz. Ben uygulama indirmek istemiyorum diyorsanız Turkcell Dergilik web sitesi üzerinden de okuyabilirsiniz.

GoToTechno Dergisi’ni Türk Telekom üzerinden okumak isteyenlerse Türk Telekom e dergi uygulamasını indirerek okuyabilir. Türk Telekom e dergi uygulaması hem App Store hem de Google Play üzerinden indirilebiliyor.

GoToTechno Dergisi Ekim 2021 sayısı ayrıca diğer tüm sayılarıyla birlikte Dijital basın dergilikte. 

Fiber internet TELKODER.

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci

Fiber internet TELKODER.