Facebook, Facebook ve Instagram’ın habercilikte etkin kullanımı için eğitim programı başlattı

Facebook, Kadir Has Üniversitesi ve Habitat Derneği işbirliğiyle, Türkiye’de binden fazla gazeteci ve gazetecilik öğrencisine Facebook ve Instagram’ın habercilikte etkin biçimde kullanımı üzerine bir eğitim programı başlattı. Facebook Kadir Has Üniversitesi ve Habitat Derneği

Programın ilk ayağı kapsamında, 21-22 Ekim tarihlerinde Facebook’un İstanbul’daki topluluk merkezi Facebook İstasyon’da 12 gönüllüye eğitim verildi.

Facebook, eğitim programı ile önümüzdeki 12 ay içinde Türkiye’de binden fazla gazeteciye ulaşmayı hedefliyor. İki günlük gazeteci eğitimleri, Facebook ve Instagram’da hedef kitle oluşturmaya ve Facebook Live, Facebook Watch, Instagram Hikayeler ve IGTV gibi Facebook ve Instagram özelliklerini kullanarak video aracılığıyla hikaye anlatımına odaklanan oturumları içerecek.

“Sosyal medya araçları, önemli haberleri paylaşma konusunda dünya genelinde gittikçe artan bir öneme sahip. Biz de dünyanın belki de en büyük haber alma platformlarından biri olarak, yanlış bilgilerle savaşmayı, haber okuryazarlığını desteklemeyi, yeni girişimlere yatırım yapmayı ve platformumuzdaki gazeteciliği iyileştirmeyi önemsiyoruz. Umuyoruz ki, Kadir Has Üniversitesi ve Habitat Derneği gibi iki saygın kuruluşun da desteğiyle, bu program ülkemizdeki gazetecilerin platformlarımızda yüksek kaliteli habercilik yapmalarına ve bu alanda iş bulabilmelerine yardımcı olacak.”

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Bölüm Başkanı Doç. Dr. Eylem Yanardağoğlu, Türkiye’deki gazetecilerin dijital platformlardaki yeteneklerini geliştirmenin önemini vurgulayarak sözlerine devam etti:

”Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü olarak, ülkemizdeki gazetecilerin, yeni medya, gazetecilik ve iletişim öğrencilerinin dijital platformları en etkili şekilde kullanabilmek için ihtiyaç duydukları bilgilere ulaşabilmeleri bizim için çok önemli. Dijitalleşme ile birlikte, Türkiye’de sosyal medya platformları en çok başvurulan haber alma mekanizmalarından biri haline geldi. Gazetecilerin ve geleceğin iletişimcilerinin yeni medyanın olanaklarını en doğru şekilde kullanmaları gerekiyor. Bu doğrultuda, bölüm olarak Facebook ve Habitat Derneği iş birliğiyle Türkiye’de başlattığımız dijital gazetecilik eğitiminin bir parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Facebook Kadir Has Üniversitesi ve Habitat Derneği