Aman dikkat 50 milyon Facebook hesabı çalındı

Facebook’un 50 milyon kullanıcıyı etkileyen bir veri sızıntısına uğraması, kullanıcılar arasında bomba etkisi yaratıyor. Açıklamaya göre “Başkasının Gözünden Gör” özelliğindeki bir güvenlik açığından faydalanan hackerler, erişim jetonları olarak adlandırılan dijital anahtarları çalıyor. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, şifre değişimi başta olmak üzere Facebook kullanıcılarının acilen alması gereken önlemleri paylaşıyor. Facebook hesapları çalındı

Facebook kullanıcıları ne yapmalı?

“Facebook’ta ortaya çıkan veri ihlalinin ardından, Türkiye’deki internet kullanıcılarının neredeyse hepsinin Facebook hesabı olması nedeniyle acil durum uyarısında bulunma gereği duyuyoruz.” ifadelerinde bulunan Bitdefender Türkiye Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu hem Facebook şifresinin hem de aynı şifrenin kullandığı tüm mail ve hesap şifrelerinin değiştirilmesi gerektiğini vurguluyor. Akkoyunlu, tüm önlemlere rağmen kurumlardan kaynaklanan zafiyetlerden etkilenmemek için uygulamalar konusunda ketum davranılmasını ve gereksiz uygulamaların cihazlardan kaldırılmasını tavsiye ediyor.

Facebook şifreleri hemen değiştirilmeli ve rakamlar ile harflerin beraber bulunduğu, kırılması zor alfa-numerik şifreler seçilmeli. Seçilen yeni şifre, daha önce Facebook’ta veya şu an herhangi bir mail adresi veya sosyal medya platformunda kullanılan hiçbir şifreyle aynı olmamalı. Ayrıca güvenlik için şifreler ara ara tekrardan değiştirilmeli.

.

İki faktörlü kimlik doğrulama özelliği tüm platformlarda aktif edilmeli. Her zaman kullanılacak giriş şifresinin yanında, cep telefonları veya mailleri üzerinden ikinci bir doğrulama şifresi ile hesaplara ulaşılarak ek bir koruma sağlanmalı.

.
Uygulamalara Facebook kullanıcı bilgileri üzerinden giriş yapılmamalı. Günümüzde pek çok uygulama Facebook hesabı aracılığıyla giriş yapılarak kullanıldığı için Facebook’ta oluşan bir veri sızıntısı, bu uygulamalardaki hesapları büyük bir riskle karşı karşıya bırakır. Bu nedenle uygulamalarda başka bir giriş yöntemi seçilmeli.

.
Uygulamalara karşı ketum olunmalı. Ne kadar önlem alınırsa alınsın kurumların güvenlik zafiyetleri kullanıcıları sıkıntıya sokabildiğinden uygulamalar konusunda daha ketum bir tavır takınılmalı ve gereksiz olduğu düşünülen uygulamaların kullanılmasından kaçınılmalı.

[irp posts=”2370″ name=”%20 kader değildir Duracell Powerbank satışa sunuldu”]

Facebook hesapları çalındı

[irp posts=”2367″ name=”Honor 7C 11 Ekim’de A101’de satışa sunuluyor”]