Tasarım ve yaratıcılık sayesinde robotların esiri olmaktan kurtulacağız

Mobil Pazarlama Birliği (Mobile Marketing Association / MMA) Türkiye’nin davetlisi olarak ülkemizi ziyaret eden Fjord Design and Innovation from Accenture Interactive Bölge Tasarım Direktörü Fabio Sergio, “Robotların bize efendilik edeceği bir gelecekten korkuyoruz, ancak algoritmalara şimdiden esir olduk bile” dedi. Fabio Sergio, buna rağmen tasarım ve yaratıcılık kavramlarının her zaman insanı öne çıkaracağını da sözlerine ekledi. Fabio Sergio MMA Forum İstanbul’da gototechno haberi

Mobil dönüşüm, markaların gündemindeki yerini her geçen gün artırırken, bu alanda tasarım ve inovasyon konularında dünyanın önde gelen isimlerinden Fabio Sergio, MMA Türkiye’nin davetlisi olarak ülkemizi ziyaret etti. Shape the Future sloganıyla düzenlenen MMA Forum İstanbul’da bir sunum gerçekleştiren Fjord Design and Innovation from Accenture Interactive Bölge Tasarım Direktörü Fabio Sergio, teknolojinin yarını tümüyle değiştireceğini; ancak insanların, bu değişime uyum sağladıkça yaratıcılık ve tasarım alanlarını ellerinde tutacaklarını söyledi.

Yaratıcılığın sihirli bir özellik değil, çalışmayla geliştirilip esnetilebilen bir kas olduğunu söyleyen Fabio Sergio, yaratıcılığın teknolojiyi ürün ve hizmet tasarımına dönüştürdüğünü söyledi ve: “Tasarım, insanı merkezine alan inovasyona kaynaklık ediyor, bunun için de inovasyon süreçlerinde önemi giderek artıyor” şeklinde konuştu.

Robotların Efendi Olacağı Bir Gelecek Bizi Korkutuyor, Ancak Algoritmalar Bizi Çoktan Köleleştirdi
Endüstri 4.0 devriminin, sadece sanayi alanında değil, hayatın her noktasında yaşandığını söyleyen Fabio Sergio, sözlerini şöyle sürdürdü: “Endüstri 4.0, robotik, biyoteknoloji, nanoteknolojiyle geliyor. Bundan sonra değişim hiçbir zaman şu anda olduğu kadar yavaş olmayacak. Teknoloji hızla gelişirken; biz insanlar o kadar hızlı olamıyoruz. Robotlar geliyor. Bizden daha hızlı, güçlü ve becerikli oldukları için onlardan korkuyoruz. Ancak işin ilginci, her gün kullandığımız Alexa gibi sistemler de özünde, algoritmalarla işleyen birer robot. Araştırmalar, günümüzde kullanıcıların yüzde 20’sinin kendileri adına alışverişi Alexa’ya bıraktıklarını gösteriyor. Algoritmanın kölesi olmuş durumdayız.”

Fabio Sergio MMA Forum İstanbul’da gototechno haberi