Ev güvenlik kameralarına dikkat! 50 bin ev güvenlik kamerası hacklenmiş! Özel görüntüler yetişkin internet sitelerine yüklenmiş!

Ev güvenlik kameralarına dikkat.
Ev güvenlik kameralarına dikkat.

50 bin ev güvenlik kamerası hacklenmiş özel görüntülerin bazıları yetişkin internet sitelerine yüklenmiş! Ev güvenlik kamerası siber saldırı, ev güvenlik kameralarının hacklenmesi, Ev güvenlik kameralarına dikkat, ev güvenlik kameralarını hacklediler.

Instagram Hesabımız

Haberi, Singapur merkezli “The New Paper“ haber sitesi duyurdu. Buna göre en az 50 bin ev içi güvenlik kamerası hacklendi ve bu yolla elde edilen özel görüntülerin bir bölümü internete, hatta bazıları yetişkin sitelerine yüklendi. Siber güvenlik kuruluşu ESET’in elde ettiği bilgilere göre, siber suçlular görüntülere erişim için 150 dolar talep ediyor.

Endişe verici bir durum

ESET Güvenlik Uzmanı Jake Moore, konuyla ilgili şu yorumu yaptı: “Oldukça endişe verici olan bu durum, kameraların güvenlik kuralları göz önünde bulundurularak kurulmuş olması gerektiğini net bir şekilde gösteriyor. Ne yazık ki cihazlar, gizlilik konusuna yeterince kafa yorulmadan evdeki yerlerini alıyorlar.” Moore bu olayın, akıllı kameraları kurarken güvenlik önlemleri alma konusunda kişileri harekete geçireceğini umuyor.

GoToTechno Şubat 2021 Sayısı Nerelerden Okunur? 25. Sayı işte buralarda var!

Zayıf şifre büyük sorun. Ev güvenlik kameralarına dikkat.

ESET Güvenlik Uzmanı Jake Moore, ihlallerin sorumluluğunun zayıf şifre güvenliğine yüklenebileceğini söylüyor. Moore, “Kullanıcılar, cihaz üreticisinin varsayılan olarak belirlediği şifreyi kullanmaya devam edebilir, ancak bu durumda kötü niyetli kişilerin bu şifreye ulaşması veya bu şifreyi tahmin etmesi çok zor olmayacaktır. Bazı kullanıcılar ise bir nesnelerin interneti (IoT) cihazı için güçlü ve eşsiz bir şifre veya metin dizisi belirlemeyi gereksiz görebilir. Oysa her ne olursa olsun, tüm akıllı cihazların önemli güvenlik ve gizlilik etkileri olduğundan nesnelerin interneti güvenliği hafife alınmamalıdır.“

Nasıl korunmalı?

Gelecekte güvenlik sorunlarıyla karşılaşmamak için, tüm nesnelerin interneti cihazlarınızın en yeni aygıt yazılımı sürümüne sahip olduğundan ve herhangi bir güvenlik yamasının hemen uygulandığından emin olun. Şifre belirlerken, şifre oluşturmada yapılan önemli hatalardan kaçının. Mümkün olan her durumda hesaplarınızın güvenliğini sağlamak için çok faktörlü kimlik doğrulamasını kullanın. İnternete bağlı bir cihaz almayı düşünüyorsanız, en ucuz seçenek yerine cihazın yaşam süresi boyunca düzenli güncellemeler ve yama sunan, düzgün bir biçimde güvenlik sağladığına dair üretim kayıtlarına sahip tanınmış satıcıları tercih edin. Bu bilgiler ESET tarafından gönderilen basın bülteninden alınmıştır.

Ev güvenlik kameralarına dikkat.