Araştırma sonucuna göre bireylerin %30’u eşlerini gizlice izlemekte sorun görmüyor!

Eşlerin gizlice izlenmesi Kaspersky.
Eşlerin gizlice izlenmesi Kaspersky.

Araştırma sonucuna göre bireylerin %30’u eşlerini gizlice izlemekte sorun görmüyor! Eşlerin gizlice izlenmesi Kaspersky.

Instagram Hesabımız

Kaspersky tarafından ortaklaşa kurulan Dijital gizlilik şirketi Coalition Against Stalkerware’in (Stalkerware Karşıtı Koalisyon) ikinci yıldönümünü kutlamak üzere, 21 ülkede 21 binden fazla katılımcının mahremiyet ve yakın ilişkilerde dijital takip konusundaki tutumları hakkında küresel bir anket düzenlendi. Stalkerware (takip yazılımı), bir failin, kurbanın rızası olmadan bir mobil cihaz aracılığıyla başka bir kişinin özel hayatını dijital olarak izlemesini sağlıyor.

Ankete katılanların çoğunluğu (%70) eşini rızası olmadan izlemenin kabul edilemez olduğuna inanırken, önemli bir kısmı ise (%30) bunda hiçbir sorun görmüyor veya bazı durumlarda bunu kabul edilebilir buluyor. Belirli sebeplerin gizlice izlemeyi haklı kıldığını düşünenlerin neredeyse üçte ikisi (%64) partnerlerinin sadakatsiz olduğuna, güvenlikleriyle ilgili endişe duyduklarına (%63) ya da bir suça karıştığına inandıkları durumlarda (%50) bunu yapabileceklerini söylüyor. Coğrafi farklılıklara bakıldığında izleme konusunda en yüksek eğilimin Asya-Pasifik bölgesindeki (%24) yanıt verenlerden geldiği, buna karşın Avrupa (%10) ve Amerika’da (%8) daha az kişinin izlemeyi kabul edilebilir bulduğu dikkat çekiyor.

NVIDIA GeForce dizüstü bilgisayar GPU serisine yeni katılan bilgisayarları duyurdu!

Avrupa Aile İçi Şiddet Failleriyle Çalışma Ağı (WWP EN) Araştırma ve Geliştirme Müdürü Berta Vall Castelló, şunları söylüyor: “Sadakatsizlik şüphesi ışığında, partner üzerinde herhangi bir kontrolü haklı göstermek tehlikelidir. Zorlayıcı kontrol, kıskançlık ve sadakatsizlik konularını ele alan önleyici kampanyalar, bu tutumlara karşı değerli bir araç olacaktır.”
Bulgular, çevrimiçi izlemenin yakın ilişkilerde zorla kontrolün bir yolu olabileceğini düşündürüyor. Stalkerware’in cihazda gizlenen ve cihazın konumu, tarayıcı geçmişi, metin mesajları ve sosyal medya sohbetleri gibi bir dizi kişisel veriye erişim sağlayan, ticari olarak temin edilebilen bir yazılım olduğu göz önüne alındığında, sorunlu ilişkilerde bir aracı olarak hizmet etmesi şaşırtıcı değil.

Monster Notebook’lar güncellenen DLSS teknolojisi ile performansın sınırlarını zorluyor dediler!

Eşlerin gizlice izlenmesi Kaspersky.

Eşlerin gizlice izlenmesi Kaspersky.