Nesnelerin İnterneti’ni geliştirmek için Ericsson’un önerileri neler?

Ericsson, hücresel Nesnelerin İnternetinin (cellular IOT) gelişiminde 4G ve 5G’nin sağladığı fırsatlardan yararlanılacak dört segment öngörüyor. Ericsson hücresel Nesnelerin İnterneti gelişim önerileri

Ericsson (NASDAQ: ERIC), hücresel Nesnelerin Internetinin (cellular IOT) geleceğine ışık tutacak hizmetlerine iki yeni segment ekleyerek bu alandaki portföyünü genişletiyor.

Ericsson, hücresel IoT’nin gelişimini dört pazar segmenti bazında ele alıyor: Yaygın IoT,Genişbant IoT, Kritik IoT ve Endüstriyel Otomasyon IoT. Bunlardan Genişbant IoT ve Endüstriyel Otomasyon IoT, yeni segmentler.

Genişbant IoT, Nesnelerin İnternetinde mobil geniş bantın kabiliyetlerinden yararlanarak Yaygın IoT’den daha hızlı veri aktarımı ve daha düşük gecikme süresi sunacak. Endüstriyel Otomasyon IoT ise son derece yoğun bağlantı gereksinimleri olan ileri düzey endüstriyel otomasyon uygulamalarını mümkün kılacak.

Hücresel IoT vizyonu kapsamında Ericsson, Yaygın IoT için gelişmiş fonksiyonlar* ve Genişbant IoT için ise yeni çözümler sunacak. Bu gelişme, kırsal ve uzak bölgelerde, özellikle lojistik, tarım ve çevresel gözlem alanlarında IoT bağlantısı oluşturulabilmesi açısından büyük fırsatlar sunacak. Ericsson, Telstra ve DISH işbirliğiyle 100 km mesafeden NB-IoT veri bağlantısı kurmayı başardı.

Ericsson Genel Müdür Yardımcısı ve Ağ Başkanı Fredrik Jejdling, konuya ilişkin: “Hücresel IoT erken adaptasyon aşamasını tamamlayarak, yaygın IoT (massive IOT) sayesinde küresel ölçeğe yönelmiş durumda. Müşterilerimize, sırada onları nelerin beklediğini ve aynı şebeke üzerindeki 4G ve 5G yatırımlarından en fazla faydalanarak, farklı sektörlerde daha gelişmiş IoT kullanım senaryolarına ulaşmak adına neler yapmaları gerektiğini açıklıyoruz” dedi.

Hücresel IoT gelişiyor
Ericsson’un gelişim konsepti, hücresel IoT’nin, Yaygın IoT’nin sunduğu akıllı ölçüm gibi görece basit kullanım alanlarından, ilk etapta Genişbant IoT (örneğin otomobil bilgi ve eğlence sistemleri, artırılmış/sanal gerçeklik, drone ve gelişmiş giyilebilir teknolojiler) ve sonrasında Kritik IoT (örneğin otonom araçlar) ve Endüstriyel Otomasyon IoT (örneğin imalatta otomasyon işbirliği) sayesinde giderek daha da sofistike bir hal alan kullanım senaryolarına doğru nasıl evrimleşeceğini açıklıyor.

Ericsson Mobilite Raporu’na göre, hücresel IoT bağlantısı sayısının yılda yaklaşık yüzde 27 oranında büyüyerek, 2024 yılında 4,1 milyara ulaşması bekleniyor.

Ericsson hücresel Nesnelerin İnterneti gelişim önerileri