PowerUp! Enerjisa ve Borusan EnBW sponsorluğunda İstanbul’da gerçekleşecek

24 ülkeden yaklaşık 300 startup’ın başvurduğu PowerUp! yarışmasında katılımcılar 25 Nisan’a kadar ülke finallerinde yarışacak. InnoEnergy tarafından organize edilen yarışma, hevesli girişimcilere finansal destek almaları ve fikirlerini global ölçekte geliştirmeleri için benzersiz bir fırsat sunuyor. Enerjisa ve Borusan EnBW sponsorluğu PowerUp!

InnoEnergy tarafından düzenlenen ve enerji, ulaşım ve akıllı teknolojiler gibi alanlarda Orta ve Doğu Avrupa’nın en büyük startup yarışması PowerUp! için başvurular sona erdi ve ülke finalleri heyecanı başladı. Yarışmaya bu yıl en yüksek katılım, 46 başvuru ile Polonya’dan geldi. 29 başvuru ile ikinci olan Sırbistan’ı, 27 adayıyla Macaristan takip ediyor.

Başvuru aşamasını geçen katılımcılar, 29 Mart-25 Nisan 2019 arasında gerçekleşecek ülke finallerinde yarışacak. Ülke finallerinin ardından 14 finalist Polonya, Krakow’da düzenlenecek Büyük Final’de bir araya gelerek, büyük ödül için mücadele edecek. Büyük Final 21 Mayıs’ta, Orta ve Doğu Avrupa’nın en önemli ekonomik etkinliklerinden Impact’19 kapsamında gerçekleşecek. Hem ülke finallerini hem de Büyük Final’i, uluslararası iş dünyasının ünlü mentorleri tarafından yürütülen eğitim programları takip edecek. Bu eğitimler, startup’lara fikirlerini yatırımcılara ve endüstri uzmanlarına sunmaya hazırlanmaları için yardımcı olacak.

EIT InnoEnergy’nin Türkiye’deki tek partneri Sabancı Üniversitesi’nin katkılarıyla İstanbul Sabancı Center’da düzenlenen 2018 ülke finalinde birinci seçilen Reengen’in kurucuları Şahin Çağlayan ve Utku Simitli: “Türkiye pazarında belirli bir pay elde etmiş ve çok sayıda kurumsal firma ile çalışmaya başlamışken, bir şekilde Avrupa pazarlarına açılmanın yollarını arıyorduk. Tam da bu esnada InnoEnergy Türkiye ekibi ile tanıştık ve onların vasıtasıyla PowerUp! yarışmasına başvurduk. Gerek Bootcamp gerekse Türkiye finalleri bizim adımıza çok değerli tecrübelerdi. Büyük finalde ise her ne kadar derece alamamış olsak da, InnoEnergy tarafından Boostway programına seçildik ve uzun zamandır hayalini kurduğumuz global pazarlara açılma hedefini gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaştık. Umuyoruz ki 2019 yılı itibariyle global bir startup haline geleceğiz.”dedi.

Yarışma, önceki yıllarda olduğu gibi çok sayıda iş ortağı tarafından destekleniyor. RAFAKO S.A. İnovasyon Başkanı Michał Maćkowiak, yarışmaya sağladıkları desteğin nedenlerini şöyle açıklıyor:

“RAFAKO, son üç yıldır PowerUp! yarışmasının sponsorluğunu üstleniyor. Bu, InnoEnergy ile hem Avrupa’da hem de Polonya’da yerel düzeyde olan uzun vadeli işbirliğimizin bir sonucu. Bu yarışma bize şirket olarak faaliyetlerimize yakın alanlardaki en yeni trendler ve teknolojiler hakkında bilgi edinmek ve gezegenimizin geleceği için gerçek bir fark yaratma sözü vermek için büyük bir şans sunuyor. Bunların arasında elektromobilite, yenilenebilir enerji kaynakları, alternatif yakıtlar veya enerji depolama bulunuyor. Ayrıca yarışmadaki diğer iş ortaklarıyla bilgi ve deneyim paylaşmak için de mükemmel bir fırsat.”

Enerjisa ve Borusan EnBW sponsorluğu PowerUp!