Endeavor Türkiye’nin başlatacağı ScaleUp Programı hedef kitlesi itibariyle Türkiye’de ilklerden biri oldu

Endeavor Türkiye’nin İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından desteklenen, İstanbul Valiliği ve Bahçeşehir Üniversitesi ortaklığında ve P&G Türkiye iş birliği ile hayata geçirdiği ScaleUp Girişimci Hızlandırma Programı’nın lansmanı; proje ortakları, destekçileri ve girişim ekosistemi paydaşlarının katılımı ile Kolektif House ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Endeavor Türkiye İstanbul Kalkınma Ajansı ScaleUp Programı

Açılış konuşmalarını Endeavor Türkiye adına Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli

Bahçeşehir Üniversitesi adına Kuluçka ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi YK Üyesi Dr. Selçuk Tuzcuoğlu, İstanbul Valiliği adına İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Harun Yaman ve P&G adına, Türkiye ve Kafkasya Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu’nun yaptığı toplantının ana konuşmacısı ise M. Serdar Kuzuloğlu oldu.

Serdar Kuzuloğlu’nun ilham dolu konuşmasının ardından Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen’in yönettiği ScaleUp Girişimci Paneli’ne, Endeavor Girişimcileri; Armut Kurucu ve CEO’su Başak Taşpınar Değim, Insider Kurucu Ortağı ve CEO’su Hande Çilingir ve Binnaz & Faladdin Kurucu Ortağı & CEO’su Sertaç Taşdelen katılarak girişimcilik dünyasının merak edilenleri ve uluslararası arenada yaşadıkları tecrübeleri paylaştılar.

Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Emre Kurttepeli

”Endeavor, dünyanın dört tarafında ofisleri olan, uluslararası büyüme yolunda giden şirketler için çok değerli bir network. Bizim de ScaleUp Programındaki en büyük amacımız bu network’ün de gücü ile büyüme ve yurt dışına açılma süreçlerini ve girişimciler arası tecrübe paylaşımını esas alan bir proje yürütmek. Ne iş yapıyorsanız yapın konjonktür çok hızlı değişiyor ve küçük girişimlerin globalleşmesi kolay değil. Fakat, şu an bir girişimin istediği boyuta gelebilmesi için yurt dışına açılmak lüks değil mecburiyet haline geldi. Türkiye’de zehir gibi, büyümek ve gelişmek isteyen bir gençlik var, biz de bu yolda yürüyenlere destek olmak istiyoruz.

Bahçeşehir Üniversitesi Kuluçka ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi YK Üyesi Dr. Selçuk Tuzcuoğlu

“Bahçeşehir Üniversitesi olarak endüstri ile birlikte sürdürdüğümüz işbirliklerine özel bir önem veriyoruz. Bu bağlamda Endeavor Scaleup Hızlandırma Programı’ndaki paydaşlığımız da bizler için çok değerli. Yeni kurulan BAU Kuluçka ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Girişimcilik destekleri konusunda yapacağımız çalışmalarımızın yeni merkez üssü olarak tasarlandı. Bizler eğitim sektöründeki bir girişimin uluslararasılaşması konusundaki deneyimimiz ile Endeavor Girişimcilerinin dünyaya açılmaları konusunda da birikimlerimizi paylaşmak istiyoruz.”dedi.

P&G Turkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu

P&G’nin 181 yıldır yenilikçilik ve araştırma gücüyle büyüdüğüne vurgu yaptı. P&G’nin girişimciliği destekleme noktasında 3 temel görüşünden bahseden Turnaoğlu, bunları, yenilikçi fikirlerle yan yana kalarak inovatif geni taze tutmak, büyük bir kısmı Y kuşağı olan çalışanları şirket içi girişimcilik için desteklemek, ilham vererek motive etmek, son olarak da; topluma ve ekonomiye katkı sunmak olarak sıraladı. Turnaoğlu, “İşte bugün tanıtımı amacıyla bir araya geldiğimiz Scale-Up – Hızlandırma Programı buna, yani geleceği iyileştirmeye hizmet edecek. Yeni fikirler hayat bulacak, uygulamaya konulacak, yeni ufuklar açacak, sürdürülebilir bir dünya çalışmalarına katkıda bulunacak. Biz de P&G olarak program boyunca markalarımızla dahil olmaya, uzmanlık alanlarımızda destek vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

M. Serdar Kuzuloğlu

“Girişimcilik vahşi bir doğada bir bahçe yaratmaya benzetilebilir. Artık farklı bir iş kültürü var. İster girişimde ister kurumsalda her kişiye “Bu iş sen olmazsan olmaz, bu yüzden sen buradasın” ruhunu vermek, kişiye bunu hissettirmek zorundayız. Ezber bozan, hedef kitlesinin şartların iyi inceleyen, ürün ve hizmetlerinin müşterideki karşılığını doğru belirleyen girişimciler başarı yolunda hızlı ilerliyor. Başarı muğlak bir konu ve başarıya ulaşmak için emek gerekiyor. Öncelikle net bir başarı hedefi belirlemelisiniz. Ne olursa kendimizi başarılı göreceğiz? Karşılaştığımız başarılarda kaçırdığımız bir şey var; onlar için harcanan emek. Başarının arkasındaki hikayelerle daha çok ilgilenmeliyiz.” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK… YÜKSEK GELİR VE İSTİHDAM KATKISI SUNAN BİR PROGRAM
Strategy & Endeavor tarafından gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, “MENA bölgesindeki başarılı Scale Up şirketler, KOBI’lerden 3,4 kat daha fazla gelir elde edip 8 kat daha fazla istihdam yaratmaktadır. Ölçümlenebilir başarı göstergelerine sahip bu girişimler, bulundukları ekonomilere yüksek gelir ve istihdam katkısı sunarlar.

2019 yılında toplam 40 girişim, ScaleUp Programı’na dahil edilecek.

Endeavor Türkiye İstanbul Kalkınma Ajansı ScaleUp Programı