Aman Dikkat! Siber suçlular bir yıl öncesinden Dünya Kupası’nı yem olarak kullanıyor!

Dünya Kupası 2022 Kaspersky.
Dünya Kupası 2022 Kaspersky.

Aman Dikkat! Siber suçlular bir yıl öncesinden Dünya Kupası’nı yem olarak kullanıyor! Dünya Kupası 2022 Kaspersky.

Instagram Hesabımız

Spor etkinlikleri, tıpkı diğer büyük etkinlik gibi siber dolandırıcılar için iyi bir yem olarak kullanılıyor. Genellikle bu alanda kullanılan kimlik avı ve çeşitli spam etkinlikleri etkinliklerin yaklaştığı veya gerçekleştiği dönemlerde ortaya çıkarken, bunun istisnaları da var. Kasım 2022’de gerçekleştirilecek Dünya Kupası’na henüz oldukça uzun bir zaman olmasına rağmen, siber suçlular şimdiden bu etkinliği taraftarları ve işletmeleri hedef almak için kullanmaya başladı bile. Kaspersky, 15 Ağustos- 15 Ekim 2021 arasındaki iki ay boyunca Dünya Kupası’nı yem olarak kullanan 11 binden fazla sahte e-posta tespit etti.

Yerli üretim vivo Y serisinin yeni modeli Y21s Kasım ayı itibariyle satışa sunuldu!

E-postalar çoğunlukla sahte iş teklifleri içeriyor ve alıcılarına, dünyanın en büyük futbol etkinliğinde hizmet sağlamak için sunulmuş teklifler halinde geliyor. Bu, sporla ilgili dolandırıcılık için yeni ve alışılmadık bir taktik. Dünya Kupası’nın önemli bir olay olması ve genellikle ev sahibi ülkeler ve ilgili tedarikçiler üzerinde büyük bir ekonomik etki yaratması, söz konusu teklif yaklaşımının neden cazip olabileceğini de açıklıyor.
Diğer e-postalar, alıcılarına özel bir çekilişe katılmak veya Dünya Kupası adına oluşturulan fondan pay almak için seçildiklerini iddia ederek çeşitli ülkelerin taraftarlarını hedefliyor. Her iki durumda da büyük olasılıkla hiçbir karşılığı olmadan, kurbanlardan teklife veya çekilişe katılmaları için küçük bir komisyon ödemeleri istenecekti. Bazı örneklerde bunun için doldurulması gereken formlar da sunuluyordu.

Huawei’den Türkiye’ye yeni yatırım: Bulut servislerini başlattı!

Kaspersky Güvenlik Uzmanı Tatyana Shcherbakova, şunları söyledi: “Önemli olaylar, özellikle çevrimdışı gerçekleşen müsabakalar etrafında oluşan heyecan, dolandırıcılar tarafından düzenli olarak kullanıcılardan kişisel bilgi ve para toplamak için istismar ediliyor. Dolandırıcıların artık etkinliklerden çok daha önce kar elde etmeye çalıştıklarını görüyoruz. Dünya Kupası bunun en önemli örneği. Katar’daki şampiyonanın başlamasına bir yıldan fazla bir süre kalsa da siber suçlular, özellikle işletmeleri hedef alan yeni taktiklerle şimdiden bu konuyu suiistimal ediyorlar. Etkinliğe yaklaştıkça, Dünya Şampiyonasını sömürmeye çalışan daha fazla planın devreye alınacağını tahmin ediyoruz. Kullanıcıları gerçek olamayacak kadar iyi görünen teklifler aldıklarında dikkatli olmaya ve aldıkları mesajların geçerliliğini dikkatlice kontrol etmeye teşvik ediyoruz.”

Diş eti şişkinliği yaşayan hastaların yüzde 83’ü 8 hafta içinde sağlıklı diş etlerine onunla kavuşmuş!

GoToTechno Kasım 2021 Sayısını Nerelerden Okurum?

GoToTechno Dergisi 34. sayısıyla karşınızda. Teknoloji Dergileri arasında 34. sayısına ulaşan GoToTechno Dergisi’ni nerelerde okuyabilirsiniz. 

Google Play ya da App Store’dan Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek okuyabilirsiniz. Ben uygulama indirmek istemiyorum diyorsanız Turkcell Dergilik web sitesi üzerinden de okuyabilirsiniz.

GoToTechno Dergisi’ni Türk Telekom üzerinden okumak isteyenlerse Türk Telekom e dergi uygulamasını indirerek okuyabilir. Türk Telekom e dergi uygulaması hem App Store hem de Google Play üzerinden indirilebiliyor.

GoToTechno Dergisi Kasım 2021 sayısı ayrıca diğer tüm sayılarıyla birlikte Dijital basın dergilikte. 

Dünya Kupası 2022 Kaspersky.