İnternet güvenliği için neler yapabileceğimiz sorularını Trend Micro yanıtladı

Kişisel cihazlarını şirket ağlarına bağlayan çalışanların sayısı her geçen gün artıyor. 5 Şubat Dünya Güvenli İnternet Günü’nde Trend Micro bu konuyu gündeme taşıyarak, çalışanları ve şirketleri saldırılara karşı uyarıyor. Dünya Güvenli İnternet Günü Trend Micro gototechno

Her yıl Şubat ayının bir günü Türkiye de dahil olmak üzere tüm dünyada Güvenli İnternet Günü (Safer Internet Day) olarak kutlanıyor. Bu yıl ise Güvenli İnternet Günü “Hep Birlikte Daha İyi Bir İnternete” sloganıyla 5 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştiriliyor. Güvenli İnternet Günü, çocukların ve gençlerin interneti belirli bir sorumluluk dahilinde güvenli bir şekilde kullanmalarını desteklemek ve onları internetin tehlikelerinden korumak ve farkındalık oluşturmak amacıyla 2004 yılından bu yana düzenleniyor.

Ayrıca çalışanların evlerinde iş hayatlarının kolaylaştıran yazıcı ve harici bellek gibi kablosuz ağ ile bağlandıkları cihazlar da bulunabiliyor. IDC, evlerdeki akıllı cihazların 2022’ye kadar çift haneli büyüyeceğini öngörüyor. Artık kullanıcının evindeki yeterli güvenliğe sahip olmayan her cihaz, saldırganlar tarafından kullanıcının ev ağına ardından da şirketin ağına sızmak için kullanılabiliyor.

Eve ve ofise gelen misafirler akıllı cihazlar için tehdit oluşturmasın!
Ev ve iş yerlerinde kullanılan cihazların birbirleriyle bu kadar iç içe olması, kullanım sırasında da dikkat edilmesi anlamına geliyor. Bunun ilk adımı, kullanıcıların farkındalıklarını artırarak gerçekle yalan arasındaki farkı anlayabilmeleri. Bu konuda okul çağlarından itibaren siber güvenlik konusunda devlet destekli eğitimler düzenlenerek destek olunması gerekiyor.

Akıllı ev cihazlarının fabrika çıkış ayarları kullanılmaya başlanmadan önce değiştirilmeli ve güvenliklerini geliştirmek için güncellemeleri düzenli olarak izlenmelidir. Bunun dışında cihazların bağlantı geçmişleri de düzenli olarak kontrol edilmelidir. En önemlisi de yönlendiriciler ve internete bağlı diğer cihazlar için birbirinden farklı ve güçlü şifreler belirlenmelidir.

Dünya Güvenli İnternet Günü Trend Micro gototechno