Zyxel, yapay zeka alanında kadın mühendislere önemin artacağını vurguladı!

Doğa Koleji Acarkent Kampüsü’nde Z kuşağı ile buluşan Zyxel, genç kızları mühendislik alanında eğitim almaya teşvik etti. “Geleceğin Türkiye’si Mühendis Kızlarımızın Omuzlarında Yükselecek” temasıyla bir etkinlik düzenleyen Zyxel, yakın gelecekte bilgisayar ağlarının öneminin artacağına; ağ mühendisliği ve yapay zekâ alanında kadın mühendis açığının ise çok fazla olacağına dikkat çekti. Doğa Koleji Acarkent Kampüsü ağ mühendisliği ve yapay zekâ Zyxel

Eğitim alanında kurumsal sosyal sorumluluk projelerine ağırlık veren Zyxel, “Türkiye’nin Yeni Nesil Mühendis Kızları Projesi” için kolları sıvadı. İstanbul’da çeşitli liselerde düzenleyeceği seminerlerle, genç kızları ağ mühendislik alanında eğitim almaya teşvik edecek olan Zyxel Türkiye Yöneticileri, projenin ilerleyen aşamalarında devlet üniversitelerinde elektrik- elektronik, bilgisayar ve endüstri mühendisliği alanında eğitim gören öğrencilere burs ve staj imkânı da sunacak. Zyxel Marka ve Pazarlama Müdürü Özden Aliyagiç Uyar, geçen sene pilot uygulama kapsamında Yıldız Teknik Üniversitesi ve Gedik üniversitesi ile projeye start verdiklerini, 2019 yılı itibarıyla ise liseleri de projeye dahil ettiklerini açıkladı.

Uyar sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz yıl, üniversitelerde mühendislik eğitimi alan öğrencileri mezun olduktan sonra ağ mühendisliği, yapay zeka, yazılım mühendisliği, siber güvenlik gibi iş kollarına yönlendirmiştik. Bu sene ise ilk olarak Doğa Koleji Acarkent Kampüsü bünyesinde eğitim alan öğrencileri projemize dahil ettik. Onlara bir nevi mentorluk da yapmak istiyoruz. Okulun t-MBA (MBA for teenagers) eğitim modeliyle öğrencileri geleceğe hazırlaması, Acarkent Doğa Kolejinin sahip olduğu IB (Uluslararası Bakalorya) Diploma Programı ile öğrencilerin evrensel eğitim almasına olanak tanıması bu projede onlara destek vermemize vesile oldu. İstanbul’daki çeşitli üniversitelere ek olarak fen ve teknoloji liseleri ile de irtibata geçtik ve Türkiye genelinde dönüşüm projemizi başlattık. ”

Doğa Koleji Acarkent Kampüsü ağ mühendisliği ve yapay zekâ Zyxel