Discovery tarafından yürütülen araştırmaya göre mutluluğun sırrı nedir?

Kişisel gelişim kitapları, meditasyon, farkındalık, sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak, seyahat etmek ve yeni beceriler öğrenmek kendimizi gerçekleştirmek için attığımız adımlardır. Peki mutluluğun sırrı nedir? Discovery tarafından yürütülen, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 13 ülkede yapılan araştırma, mutluluğun formülünün bir tutkudan ibaret olabileceğini ortaya koyuyor. Türkiye’de dünyayı anlama arzusu, bilgiyi bir numaralı tutku haline getirirken, ikinci sırada yemek, üçüncü sırada ise doğa ve yaban hayatı bulunuyor. Discovery tarafından yürütülen araştırmaya göre mutluluğun sırrı

İnsanların tutkularına dair gerçekleştirilen en büyük araştırmalardan birine göre, 13 ülkede araştırmaya katılan 10 kişiden 9’u, tutkuların yaşamlarına başarı ve tatmin duygusu getirdiğine inanıyor. Bu da tutkuların bizi gerçekten mutlu ettiğini gösteriyor.Yine araştırmaya katılan her 10 kişiden 9’u, bir tutkuya sahip olmanın günlük yaşamın stresiyle daha kolay başa çıkmamıza yardımcı olduğuna inanıyor.

Discovery araştırdı: Tutku aidiyet hissi veriyor
Hayatın içinden eğlence içeriği üretme konusunda dünya lideri olan Discovery tarafından yürütülen araştırmaya, Danimarka, Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, Polonya, Romanya, Rusya, Güney Afrika, İspanya, Türkiye, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri dahil 13 ülkeden,13.000 kişi katıldı.

Bir tutkuya sahip olmak, kontrolün bizde olduğu duygusunu veriyor. İnsanların 89%’u en çok tutkularının peşinden gittiklerinde ‘kendileri gibi’ hissettiğini söylüyor. Araştırma, tutku sahibi kişilerin karar verirken kendilerine güvenlerinin 43% oranında daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Soyutlanmışlık ve yalnızlık duygularıyla mücadelede yardımcı olan bu his, aynı zamanda başkalarıyla iletişimizi de kolaylaştırır. İnsanların %73’ü tutkuların kendilerine aidiyet hissi verdiğine inanıyor. Türkiye’de katılımcıların 82% tutkuların kendilerine aidiyet hissiyatı verdiğini belirtiyor. Bu da, tutkulu insanların güvenecek iyi bir arkadaş grubuna sahip olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor.

10 kişiden 8’inden fazlasının bir veya daha fazla tutkusu var. Katılımcıların %56’sı kendilerini “gerçekten tutkulu” olarak tanımlarken, tutkulu oldukları konulardaki aktivitelere yüksek katılım gösteriyorlar.Türkiye’de ise tutkularına gerçekten bağlı olanların oranı %63 ve global ortalamanın üzerinde. Dünya’da bireylerin ortalama 4 tane tutkusu mevcutken, Türkiye’de bireylerin ortalama 4.8 adet tutkusu bulunuyor. Türkiye, insanların ortalama sahip olduğu tutku sayısında Güney Afrika’nın ardından 2. sırada yer alıyor. Dünya’da bireylerin tutkularını keşfetmeye başladığı yaş 16’iken, Türkiye’de bireylerin tutkularını keşfetme yaşı araştırmanın yapıldığı ülkelere nazaran 1 sene daha erken.

“Dünyayı anlama arzusu”
Bireylerin sahip olduğu ortalama tutku sayısı dörttür. Discovery, ankette araştırılan 38 tutkudan 10 ana tutkuyu derinlemesine inceledi. 13 ülkede en popüler iki tutku; yemek, doğa ve yaban hayatı olurken, bilgi ve sıra dışı yaşamlar üçüncü sırayı paylaştı. Yemek; İngiltere, ABD, Fransa, İtalya, Hollanda, Polonya, Güney Afrika ve İspanya’da bir numaralı tutku olurken, Danimarka, Almanya, Romanya ve Rusya’da bir numarayı doğa ve yaban hayatı aldı.

Hayattaki tutkularımızı nasıl buluruz?
Araştırmaya göre, tutkularımızı tetikleyen bir numaralı motivasyon kaynağı ebeveynlerimiz. Televizyon ikinci sırayı alırken, üçüncü sırayı arkadaş etkisi alıyor. Televizyon tutkuları tetikleme konusunda YouTube veya diğer sosyal medya mecralarından daha etkili sayıldı.

Discovery’nin İçerik ve Yapımlarından Sorumlu Başkanı Fulvia Nicoli: “Sürekli değişimin yaşandığı, zamanın limitli olduğu günümüzde, tutkulara dönmek kendimiz ve dünya hakkında daha iyi hissetmemize yardımcı olur. Bu araştırma, insanların tutkuları aracılığıyla birbirleriyle ve dünyayla her zamankinden daha fazla etkileşim kurma arzusunda olduklarını vurguluyor. Discovery’de bizi insan yapan tutkulara ve insanların tutkularının peşinden gitmeleri için ilham veren içerik ve hikayelerle güç veriyoruz. Yemek programlarından doğa ve yaban hayatına, golften motor sporları ve bisiklet gibi sporlara kadar bütün izleyicilerimizi mutlu edecek bir içeriğimiz var” diyor.

Discovery Network; DMAX, TLC, Discovery, Science, Eurosport, HGTV, Food Network, Investigation Discovery, Travel Channel ve Animal Planet gibi hayatın içinden eğlence sunan içeriğe sahip portföyü ile insanların tutkularını dünyadaki bütün platformlarda tetikliyor. Doğrudan izleyiciye yönelik büyüyen hizmet portföyü ile dplay, GolfTV ve Food Network dahil olmak üzere hayranlarına “görüntüle ve yap” servisi sunuyor.

Anket 38 adet tutkudan 10 tanesine odaklandı:
1. Spor
2. Yemek
3. Doğa ve Yaban Hayatı
4. Bilgi
5. Sıra Dışı Hayatlar
6. Ev & Dekorasyon
7. Keşif ve Macera
8. Gerçeği Ortaya Çıkarmak
9. Motor & Araba
10. Düğünler ve İlişkiler

Discovery tarafından yürütülen araştırmaya göre mutluluğun sırrı