Denizbank’ın çağrı merkezi hizmeti Teleperformance’ye emanet!

Bütünleşik çok kanallı müşteri deneyiminde dünya lideri Teleperformance, finans sektörünün önde gelen kurumlarından Denizbank’a çağrı merkezi hizmeti vermeye başladı. Denizbank çağrı merkezi hizmeti Teleperformance gototechno

İstanbul, Uşak, Trabzon, Antalya ve Balıkesir’de bulunan 6 lokasyonunda 3.000 kişiyi aşan yetkin ekibiyle çağrı merkezi ve bütünleşik çözümlerin yanı sıra özelleştirilmiş hizmetler de sunan Teleperformance Türkiye, referans müşterileri arasına Denizbank’ı da ekledi.

En büyük küresel şirketler Teleperformance ile çalışıyor
Tolga Uçbağlar, Teleperformance Türkiye’nin, esnek ve çevik iş modeli, güçlü teknolojik altyapısı ve benzersiz CRM uzmanlığı sayesinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok öncü firmayla çalıştığını ve dünyanın en büyük küresel şirketleriyle iş ortaklığını sürdürdüğünü söyledi. Uçbağlar, “1995 yılında kurulan Teleperformance Türkiye, uluslararası deneyim, sürekli inovasyon, en iyi yetenekler, sürdürülebilir yönetim, analitik çözümler ve stratejik lokasyonlar ile global standartlar doğrultusunda yerel bazda mükemmellik taahhüdünü yerine getiriyor” dedi.
Türkiye’nin önde gelen finans kurumlarından Denizbank ile yaptıkları iş ortaklığı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Uçbağlar, “Hangi sektör olursa olsun, rekabette öne geçmek isteyen şirketlerin kendi süreçlerini daha verimli hale getirmeleri gerekiyor. Bunun da en akılcı yolu dış kaynak hizmetlerden faydalanmak. Son olarak müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak üzere, yenilikçi finansal çözümler ile hızlı ve kaliteli bir hizmet modeli hedefine odaklanan Denizbank’ı müşteri portföyümüze eklemekten ve bu yenilikçi kurumun müşteriler nezdinde sesi olmaktan mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Denizbank Ödeme Sistemleri ve Şube Dışı Kanallar Grubu Genel Müdür Yardımcısı Ayşenur Hıçkıran da Teleperformance iş birliğine ilişkin olarak şunları söyledi: “Uzun yıllara dayanan sektörel tecrübesi ile Denizbank, dış kaynak yönetiminde ki rolünü bir işveren mantığından ziyade ortak akıl ile yönetilen bir proje partneri şeklinde konumlandırmaktadır. Bu kapsamda, yeni başlayan Teleperformance iş ortaklığımız; firmanın gerek yurtiçi gerekse yurtdışı farklı sektör tecrübeleri de göz önüne alındığında, oldukça önemsenecek bir işbirliği haline gelmiştir. Ekibimizi ziyaretimiz vesilesi ile, birlikte kutlayacağımız nice başarı hikâyelerini başlatmak üzere tam yol ileri diyorum.”

Denizbank çağrı merkezi hizmeti Teleperformance gototechno