Turkcell TV+ ve Da Vinci güçlerini çevrim içi güvenlik konusuna farkındalığı artırmak için birleştirdi!

çocuklar için güvenli internet Turkcell
çocuklar için güvenli internet Turkcell

Turkcell TV+ ve Da Vinci güçlerini çevrim içi güvenlik konusuna farkındalığı artırmak için birleştirdi! çocuklar için güvenli internet Turkcell.

Instagram Hesabımız

Günümüzde özellikle ebeveynler için en önemli ve dikkatli olunması gereken alan olan “çocuklar için güvenli internet” konusunu işleyen Da Vinci’nin “Dijital Farkındalık” programı, 3 ay boyunca sadece Turkcell TV+ Çocuk Kategorisi’nde yayınlanacak. Çocuklara Maya, Jack ve Büyükanne karakterleri üzerinden hikayeler ile aktarılacak bilgiler ve verilecek mesajlar sayesinde dijital güvenliğin sağlanması amaçlanıyor.

Çocuklar için eğitici ve eğlenceli içerikler sunma temeline odaklanan Da Vinci’nin yeni programı “Dijital Farkındalık”, Turkcell TV+ ve Da Vinci’nin çocuklara güvenli internet kullanımını öğretmeyi amaçlayan özel bir iş birliği kapsamında Mart ayında başladı. Programda “internet nedir, internette kaybolmak, kişisel bilgiler, dijital kalıcılık, paylaşımlar, siber zorbalık, saygı, bilgi, güvenli paylaşım, sahte haberler, dolandırıcılık, güvenli alışveriş, kötü içerikler ve şifre belirleme” gibi birçok ana başlık, hikaye anlatımlı methodlar üzerinden çocuklara ulaştırılacak.

Özellikle pandemi dönemiyle birlikte çevrimiçi ortamlara olan yönelimin artması çocuklar için bu ortamlarda güvenlik sorununu da beraberinde getirdi. Sunduğu programlarda çocukların her alanda gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen Turkcell TV+ ve Da Vinci, hassas olduğu kadar ebeveynleri endişelendiren güvenli internet konusuna dikkat çekecek. Sadece Turkcell TV+ Çocuk Kategorisi’nde yayınlanacak “Dijital Farkındalık” programında, çocukların çevrim içi ortamlarda vakit geçirirken daha güvenli olmaları için bilinçlenmeleri üzerine işlenecek konulardan bazıları ise şöyle sıralanıyor;

• İnternette her websitesi çocuklar için güvenli ve doğru olmayabilir. Bu durumda ne yapmanız lazım?

• İnternete yazdığınız bir mesajın kolayca kaldırılamaması ya da silinememesine nasıl oluyor?

• İnternete yüklediğiniz bir bilgi sizi sonradan nasıl etkileyebilir? Eğer bir şey paylaşıyorsanız neden iyice düşünmeniz gerekir?

• İnternet eğlenceli öğrenme ve bilgi açısından harika bir yer, ancak bilginin nereden geldiğini kontrol etmek çok önemli. Bir bilgiyi kimin yazdığını, doğruluğunu ve güncelliğini nasıl kontrol edebilirsiniz?

• Kişisel bilgi nedir ve internette ya da internet dışında paylaşmamanız neden önemlidir?

• Kullanıcı adları ve şifreler internette kişisel bilgileri koruma yöntemlerinden biri olarak tanıtılıyor. Peki bunları en güvenli nasıl koruyabilirsiniz?

• İnternette neleri paylaşabiliriz? Masum görünen bir şey kişisel bilgileri ele verebilir ve kişiye özel gönderseniz bile internette paylaşılması güvenli olmayabilir.

• Çocukları para harcamaya yönlendiren ve cezbedici reklamlardan nasıl koruyabilirsiniz?

çocuklar için güvenli internet Turkcell.

Türk Telekom 2021’in ilk üç ayında yüzde 20,4 büyüme ile 7,6 milyar TL gelir elde etti!