Çip Krizi telefon ve bilgisayar üretimini ne kadar etkiliyor? Yeni Telefon kıtlığı gelir mi?

çip krizi telefon üretimi.
çip krizi telefon üretimi.

Çip Krizi telefon ve bilgisayar üretimini ne kadar etkiliyor? Yeni Telefon kıtlığı gelir mi? çip krizi telefon üretimi.

Instagram Hesabımız

Tüm dünyayı etkileyen Kovid salgınının sağlık dışında yansımaları, etkileri de oluyor. Bunlardan biri de çip üretiminin talebi karşılayamaz hale gelmesi. Salgının yarattığı yeni çalışma ve eğitim şekli, 5G telefonlara geçiş gibi unsurlar bilgisayar, 5G telefon, ağ ürünleri olmak üzere bazı ürünlere talebi olağanüstü artırdı. Bu yoğun talebe salgın nedeniyle üretim, lojistik, dağıtım koşullarının uzaması da eklenince çip üretimi, artan talebe yetişemez oldu. Bunun sonucunda bilgisayar, otomotiv, akıllı telefon (özellikle 5G telefon) gibi sektörler bu sorundan etkilenmeye başladı.

TP-Link’in Ülke Müdürü Ryan Yang, çip krizinin network sektörüne etkilerini ve Türkiye pazarına yansımalarını açıkladı.

Evden çalışma, uzaktan eğitim, 4G’den 5G’ye geçiş gibi olguların başta bilgisayar, telefon ve ağ ürünleri gibi ürünlere talebi çok ciddi oranda artırmasıyla patlak veren küresel çip krizinin, içinde çip yer alan tüm ürünleri ve bu ürünleri üreten sektörleri etkilediğini belirten Yang, “Dünyada beş çip üreticisi var ve bunların üretim kapasiteleri belli ve bu kapasiteyi kısa vadede artırmak mümkün değil. Bu nedenle network sektörü de dahil ürünlerinde çip kullanan tüm sektörlere yansıyan bir sorun yaşanıyor. Kimi sektör ve/veya şirketler çip temininde sorun yaşıyor. Ürün temin edilse bile fiyatlar arttı ve artmaya devam ediyor” diyor. Çip ya da cipset fiyatlarında kriz başından bu yana yüzde 15-30 arası artış olduğunu açıklayan Yang, bu fiyat artışının çip kullanan sektörlere ve ürünlere de yansıdığını belirtiyor.

Küresel çip krizinin 2022 yılı sonuna kadar devam edeceğini öngördüklerini belirten Yang, “Network, PC, akıllı telefon, IoT cihazı gibi ürünlere talep hala yüksek seviyelerde. Özellikle 5G’ye geçiş hızlandıkça, 5G kullanan ülke sayısı arttıkça telefon talebi de katlanarak artıyor. Bunlara bir de çip üretiminde son derece önemli bir rolü olan su sıkıntısı, kuraklık sorunu da eklenince ne yazık ki bu süreç uzayacak. Her marka network ürününde önümüzdeki dönem fiyat artışı kaçınılmaz olacak” diyor.

Hopi’de üst düzey bir atama gerçekleşti!

GoToTechno Dergisi’nin Nisan 2021 sayısı çıktı. 1992 yılından beri gazeteci ve yönetici olan Murat Tosun’un yönetiminde hazırlanan dergi nerelerden okunabiliyor?

GoToTechno Nisan 2021 Sayısını Nerelerden Okurum?

GoToTechno Dergisi 27. sayısıyla karşınızda. Teknoloji Dergileri arasında 27. sayısına ulaşan GoToTechno Dergisi’ni nerelerde okuyabilirsiniz. Google Play ya da App Store’dan Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek okuyabilirsiniz. Ben uygulama indirmek istemiyorum diyorsanız Turkcell Dergilik web sitesi üzerinden de okuyabilirsiniz.

GoToTechno Dergisi Nisan 2021 sayısı ayrıca diğer tüm sayılarıyla birlikte Dijital basın dergilikte. 

çip krizi telefon üretimi.

çip krizi telefon üretimi.